Chihuahua 4v, hampaat irtoavat
Aloin äsken pestä koiran hampaita ja huomasin että yläkulmahampaat ovat lähes irti. Ien on myös tumma.
Mikä vialla! Hampaat varmaan irtoavat itsestään koska heiluvat reilusti.
Kommentit (4)
Tms?
Voi myös olla et hampaat osunu johki nii kovaaet juuri on kuollu. niinki käy joskus.
mun kiinanharjakoiralla kasvuvaihees ollu kulmuri oli näin vaurioitunu ja piti poistaa vain puolivuotiaana pysyvä hammas. epäiltiin ihan iskuvaurioo joka kuolettanu juuret.
Todennäköisesti paha ientulehdus. Eläinlääkärireissun paikka, suu on varmasti todella kipeä. Hoitamattomana voi aiheuttaa mm. leukaluun syöpymisen tai muita pahoja terveysongelmia.
mutta meidän koiralla hampaat katkeilivat ja sillä oli pitkälle edennyt syöpä
Todennäköisimmin hammashoito on jäänyt ihan retuperälle. Jotkut rodut ovat alttiiimpia ienvaivoille.
Koiran suu on varmasti arka ja kipeä, sillä on todennäköisesti märkiviä hampaita. Rekku pitää viedä lääkäriin, jossa hampaita hoidetaan. Sitä varten koira pitää rauhoittaa. Eläinlääkäri poistaa epätoivoiset hampaat ja puhdistaa loput.
Tohtorilta saatte myös kotihoito-ohjeet ja todennäköisesti operaatio pitää uusia vuosittain.