Pärjääkö aikuisena sokeutunut koskaan enää yksin kotonaan?
Kommentit (5)
aivoissa on kuva ja kartta kodista, joten osaa ja pystyy liikkumaan. pärjää vielä senkin jälkeen kun ei enää erota astioita pöydältä ja joskus harvoin hieman valoa
Jotkut pelkää liikaa, eikä suostu harjoittelemaan apuvälineiden käyttöä ja he mökkeytyvät omaan kotiinsa. Toiset taas opettelee kaikki mahdolliset sokeain tekniikat ja jatkaa elämäänsä normaalisti eteenpäin.
jotka pärjäävät aivan hyvin, hoitavat huushollia, matkustelevat ja touhuavat kaikenlaista. Enemmän se on ihmisestä ja hänen persoonastaan kiinni kuin muista asioista.
jos ei ole muuta ongelmaa kuin sokeus niin kyllä pärjää. Avustajan tai jonkun näkevän apua tarvinnee kyllä ajoittain esim. kun tarvitsee merkitä maustepurkkeja tms. pistekirjoituksella.
Ja toisessa hänellä on ikärappeuma. Hän on pärjännyt kotonaan tuossa kunnossa kymmeniä vuosia, joista 10 vuotta yksin. Hän sokeutui noin viisikympppisenä.