Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Identtisistä kaksosista ja vammaisuudesta

Vierailija
28.08.2012 |

Tunnen identtiset kaksoset, joilla on molemmilla sama oireyhtymä. Äkkiä ajatellen tuntuu,että identtisillä kaksosilla joko on tai ei ole molemmilla esim. downin syndrooma, mutta onko niin? Onkohan mahdollista, että silloin jos ylimääräinen kromosomi jää osaan soluista myöhemmässä solunjakautumisessa (mosaikismi), vain toisella olisi down? Tietääkö kukaan tällaista tapausta?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
28.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

olla samoja, mutta kaipa joku mutaatiokin on mahdollista, että vain toinen olisi vammainen ja toinen ei.

Vierailija
2/3 |
29.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta voisiko mosaikismitapauksessa olla vain toisella? Silloinhan munasolu on jo jakautunut, joten eikö voisi teoriassa olla mahdollista, että vain toiseen jäisi ylimääräinen kromosomi?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
29.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tiedän yllättävän paljon kaksospareja, joista toinen on jollain tapaa vammainen ja toinen terve. Yksi pari on kaksopojat, joista toisella on down. En tiedä olivatko alkujaan identtiset.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän yhdeksän