Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Laitankin oikein oman avauksen: voileipäkakku halpaa tarjottavaa?

Vierailija
27.08.2012 |

Miten ihmeessä?

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
27.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teen yleensä juhliimme 2 kalaa ja 2 kinkku voikkarikakkua tai sitten 1 isot molempia. Siis tarjottimen kokoiset.

Runsaat täytteet. Ja hinta siinä 130-150e.

Vierailija
2/12 |
27.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eräässä leipomossa hipsin vähin äänin paikalta tilaamatta mitään, kun luin mitä voileipäkakku sisältää. "Täyte: Vehnäleipä, italiansalaatti ja maksapasteija. Koristus: Sulatejuusto, kinkkurouhe, kurkku, tomaatti, juustoraaste ja persilja." Hinta leipomossa kuitenkin 53€. Jos tuon tekisi itse kotona, niin se voisi olla voileipäkakuksi halpa. Samalla rahalla saisi kuitenkin aika muhkean suolaisen piirakan ja ison pinon karjalanpiirakoita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
27.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuolla rahalla saisi pienehköihin juhliin jo kaikki tarjottavat.



t. 3

Vierailija
4/12 |
27.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teen yleensä juhliimme 2 kalaa ja 2 kinkku voikkarikakkua tai sitten 1 isot molempia. Siis tarjottimen kokoiset.

Runsaat täytteet. Ja hinta siinä 130-150e.

Vierailija
5/12 |
27.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pahaa se on joka tapauksessa.

Vierailija
6/12 |
27.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja painotan sitä itse tehtynä. Ja runsailla täytteillä.

Joskus olen katsellut hintoja konditoriassa, kaupoissa jne.

Ja helposti ne on alkaen 70e paikkeilla ja ovat sellaisia pienen paahtoleipäpaketin kokoisia. Voileipäkakut on hyviä hyvin tehtyinä. Ja hyvistä aineista.







Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
27.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teen yleensä juhliimme 2 kalaa ja 2 kinkku voikkarikakkua tai sitten 1 isot molempia. Siis tarjottimen kokoiset.

Runsaat täytteet. Ja hinta siinä 130-150e.


Lohen hinta sanelee hyvin paljon mikä on lopullinen kustannus.

Ja huomio kakkujen koko. ISot tarjottimet.

Ja paahtoleipäpaketteja se iso pågenin on jotakuin 2.89 per paketti. Niitä menee 8.

Vierailija
8/12 |
27.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan samaa ap ihmettelin siinä juhlaruokakeskustelussa. Voileipäkakut ON kalliita, kun suhteutetaan siihen että sitä tarjottaisiin isolle joukolle ruoan asemasta. Eihän se yksi tai kaksi kakkua paljoa mutta niitä pitää olla jopa 10 ellei enemmän isoissa juhlissa (ainakin meillä kun teen niin hyvää että ne menee :P) ja niille sitä hintaa sitten kertyykin siihen malliin, että samalla rahalla saisi melko monipuoliset ruokatarjottavat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
27.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaksi kakkua (sekä kinkku että lohi) häihimme että isäni 50v. juhliin.



http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/129442/Kinkku-voileip%C3%A4kakk…



Hintaa ei todellakaan tullut paljoa ja kaikki tykkäsivät.

Vierailija
10/12 |
27.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos siis ei ole oikeaa ruokaa lisäksi.



Tokihan sillä on väliä, mitä niihin laitetaan täytteeksi. Että onko halpikinkkua vai kunnollista ja käytetäänkö esim mätiä tai jopa kaviaaria vai vain ranskankermaa ja juustoraastetta...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
20.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytyy vähän avata vanhaa ketjua, tänään ostin jälleen voileipäkakkuainekset ja tein kakun noin 20 hengelle. Ainekset:



kaksi pussia täysjyväpaahtoleipää 1.29e pussi

yksin punainen paprika

kaksi suolakurkkua

1 maustamaton tuorejuusto 2e

2 ruohosipulituorejuustoa 2kpl yhteensä 3,50

korpelan palvikinkkupala 350g 4e

kirsikkatomaattirasia



lisäksi käytin lihalientä jota meiltä valmiiksi löytyi ja koristeeksi juustoraastetta ja kinkkua.



Kakun koko on 2x6paahtoleipää ja 4 kerrosta ja on MAUKASTA. Minusta erittäin halpaa, noin viiskymppiä saa konditoriasta pulittaa samanlaisesta ellei huonommastakin, tiedän ainakin mitä syön.

Vierailija
12/12 |
20.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siksi maksaa valmiina ostettunakin paljon, kun raaka-aineet on kalliit. Joku täyttäri mihin menee vähän jauhoa, munia ja sokeria + mansikoita on halpa. Voileipäkakku kallis.