Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Olenko ainut jolla TOSI helppohoitoinen vauva :)?

Vierailija
04.09.2012 |

Meidän pikkuinen on jo 2 viikkoisesta asti nukkunut täyspitkiä öitä (6-8h) mikä on tosi ihanaa !



Onko muilla ollut näin hyväunisia vauvoja ja onko se teillä muuttunut jossain vaiheessa?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
04.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoiseni nukkui jo sairaalassa 6h yöunia :)

Helppo vauva!! Nyt sitten taas tuntuu, että uhma on kamala :D

Keskimmäiseni taas oli vaikea vauva, mutta uhmat eivät ole ainakaan vielä olleet mitään järkyttäviä :)

Vierailija
2/5 |
04.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on neljä lasta, joista kukaan ei ole nukkunut täysiä öitä vauvana. Kaikki kyllä ovat nukkuneet paremmin aivan pienenä kuin liikkumista harjoitellessaan. Nauti vauvastasi, hoida myös itseäsi. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
04.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosin 2-kuiseksi se söi kerran yössä, sitten alkoi nukkua täydet yöt. 5-vuotiaana se sai jonkin verran KARMEITA painajaiskohtauksia, mutta sitten ne jäivät pois. Nyt 8-vuotiaana sen ajaa hereille ainoastaan kova ukonilma tai muu sellainen.



Minulla on myös nyt 5-vuotias, joka oli hänkin helppo sitten, kun 6-viikkoisena lakkasi huutamasta iltaisin kuin sireeni. Ihan pienenä oli mahavaivaa, mutta tosiaan vyöhyketerapia auttoi, vaikken muuten mihinkään hörhöhommiin uskokaan.

Vierailija
4/5 |
04.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minua ei ole siunattu ns. helpolla vauvalla.. :( Nyt kaksi lasta, toinen vasta 3kk ja molemmat olleet työllistäviä. Eka kärsi voimakkaasti sekä refluksista että maitoallergiasta ja toka ilmeisesti samoista, mutta lievempänä edes onneksi (tutkimukset kesken). Tänäänkään ei ole kakannut kuin 11 kertaa (laskin huvikseni vaipat), kun ei löydy suolistolle sopivaa maitoa. Huomenna haen apteekista seuraavan testiin, jos helpottaisi. Nukkuessaaankin piereksii ja röyhtäilee ja nieleksii nieluun nousevaa maitoa sekä heräilee usein.



Mutta tiedän sen tästä vielä helpottavan, helpotti se ekankin kohdalla:)

Vierailija
5/5 |
04.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitkät unet eivät merkitse helppoa vauvaa. Vauva voi uinailla superväsymystään koko yön kun on ollut valveilla koko päivän ja huutanut melkeinpä joka hetki... Jatkuvaa pulauttelua ja voimakas temperamentti, huoh! Heräilevä mutta temperamenttinen oli paljon helpompi vauva meillä.