Lopetin imetyksen, miten kauan rinnat on pinkeinä ja kipeät? Ja miten pian lapsi unohtaa?
Lapseni on 1 v. 3 kk ja lopetin imetyksen. Nyt rinnat on kivikovat ja särkee ja vihloo ja ne on ihan pinkeät. Välillä lapsi yrittää repiä paitaani ja saada rintamaitoa, mutta näytän äkkiä jotain lelua tms. Itkee aika paljon yöllä.
Kyselin täällä neuvoa kun lapsi halusi nukkua koko yön rinta suussa ja heräsi aina kun irrotin sen.
Lopetin sitten imetyksen ja toivottavasti tämä vaihe menee pian ohi.
Milloin lapsi unohtaa rinnan? Kauan siihen menee?
Hän ei suostu juoda lehmänmaitoa! Vain vettä.Juustoa syö kyllä ja vähän jugurttia.
Kuinka paljon maitotuotteita tämän ikäisen pitäisi saada?
Milloin tämä kauhea rintasärky loppuu? Rinnat on ainakin kupin isommat ja vihloo :(
Kommentit (7)
Jos vihloo, niin heti pumppaamaan maitoa pois, ettei tule tukos ja tulehdus.
Voi vaatia pari pumppauskertaa muutaman päivän sisällä, että pingotus loppuu.
Lapsen unohtaminen on varmasti yksilöllistä. Meillä tissi unohtui parissa viikossa.
Katso ettei ole punaisia läikkiä rinnoissa, ettei ole tulossa rintatulehdusta. Olsiko ihan kamala juttu jos antaisit vielä päivällä imeä pari kertaa? Mikäli olet lopettanut imetyksen yhtäkkiä, rinnat voivat tulehtua... Pikkuhiljaa vähentäminen olisi ehkä parempi.
Itselläni kesti tuota tuskaa n. kolme päivää. Kolmantena jo alkoi selvästi helpottamaan. Tosin minulla ei ollut lasta vierellä koko ajan. Suunnilleen samanikäisenä lopettelimme.
pumppaamalla tai lypsämällä ainakin vähän pois. Pikkuhiljaa maidontulo kyllä loppuu. Muuten rinnat voivat tulehtua. Itse lopetin imetyksen, kun lapsi 1 v. Sitä ennen jo imetyskerrat harvenivat.
mene saunaan tai lämpimään suihkuun ja siellä varovasti lypsä pois pahin pingotus
ota tulehduskipulaakettä, estää rintatulehdusta
Yritä saada se alas, houkuttele vaikka pillillä.
Mä olen vieroittanut lapseni aina noin kuukaudessa. Kivuttomasti on mennyt sekä äidin että lapsen kannalta (lapset olleet siinä vaiheessa noin 1v2kk). Eli imetys väheni hissuksiin esim. 1 imetyskerta/viikko tahtia (siis päivätasolla alkuun aamuimetys pois, seuraavalla viikolla päivä jne.). Ei ole tullut pinkeyksiä eikä tarvinnut pumpata, myös lapsi on unohtanut tissuttelut sitten samantein. Ja maidontulohan on ihan itsekseen vähentynyt, kun vikalla viikolla on ollut vain 1 imetyskerta/päivä.