Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Toinen lapsi

Vierailija
06.08.2012 |

Tämä on täällä moneen kertaan käsitelty aihe, mutta kysynpä nyt vielä. Mitä mieltä olette tilanteesta. Olen 36-vuotias ja minulla on 2-vuotias lapsi. Haluaisin toisen lapsen, mutta mieheni ei halua edes keskustella asiasta. Olen aina haaveillut kolmesta lapsesta. Saanko "pakottaa" mieheni edes toiseen lapseen? En ole enää nuori. Olen myös kärsimätön. Vaadinko liikaa? Miten te olette ylipuhuneet miehenne toiseen lapseen? Tai kolmanteen?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
06.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

esim. kortsut käyttöön. Poistat kierukan tai lopetat pillerien syönnin ja ilmoitat miehellesi että jos haluaa ehkäistä niin tekeköön sen kumin kanssa. Ennen pikään kyllästyy ja sit tärppää. Muista olla erityisen viehättävä ovulaatiopäivina. Äläkä muistuttele kortsuista.



Tsemppiä!

Vierailija
2/4 |
06.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos asia on sulle todella tärkeä niin kyllä miehen pitäisi vakavasti keskustella ja pohtia sitä. Juttelette asiasta rauhallisesti ja kerrot että pelkäät sen jäävän kaihertamaan sun mieltä ja tuntuu ettet vaan pääse yli siitä että haluat lisää lapsia. Kuuntele miehen perustelut miksi ei haluaisi lisää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
06.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jatkaa..

Tiedän, että mulla on yksi ihana terve lapsi ja olen siitä onnellinen. Mutta ei kai se voi olla perustelu sille, että en saisi toista. Haluan sisaruksen lapselleni ja vielä kerran pienen lapsen syliini.

Miehen perustelu on, että hän ei jaksa tätä lapsihelvettiä uudelleen. Ollaan kai koettu tämä hieman eri tavalla.

Vierailija
4/4 |
06.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitähän se parisuhde paljon on, kompromisseja kompromissien perään. Oma mieheni teki kompromissin lasten lukumäärässä eli hän halusi vain kaksi, minä vähintään neljä, joten nyt meillä on kolme ihanaa lasta. Mielestäni miehesi voisi taipua vielä yhteen lapseen, jolloin molemmat joutuvat luopumaan omista toiveistaan. Toki lasta ei voi tehdä vain toisen mieliksi, mutta oman mielen voi muuttaa rakkaudesta toiseen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi kolme