Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Meillä on vain yksi vessa ja suihku. Miten mahdumme, kun lapset kasvavat?

Vierailija
28.06.2012 |

Täytyykö vaihtaaa asuntoa tämän vuoksi? Kolme lasta.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei sen takia tarvi muuttaa. Harvoin kaikilla teillä on samaan aikaan vessahätä tai pakko päästä suihkuun. Hiuatenlaittamiselle ja meikkaamiseen kannattaa varata valaistus ja peili muualle kuin vessaan,jotta yksi ei sitä vessaa valtaa koko aamuksi ja saa muutenkin laittautua rauhassa. Tämä siis lähinnä vasta kun lapset on teinejä.

Vierailija
2/7 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tule kysymään meiltä. Täällä on edellinen sukupolvi kasvanut tilalla, jossa koko pihassa oli yksi ainoa huussi, toki siinä oli useampi reikä. Sitten oli ulkosauna, ja sisällä vain pesuvati. Kunnon kansalaisia näistä kaikista on kasvanut. Ei kai haittaa, jos teidän ongelmanne hymyilyttää?



Nykyäänkin meillä voi olla vaikka 10 henkeä talossa, ja yksi vessa ja suihku riittävät mainiosti. Lämpimän veden riittäminen voi olla joskus pieni pulma.



Tavallisen terveet ihmiset eivät vessassa kökötä tuntitolkulla, ei myöskään suihkussa. Jos vaivaa oikein paha ummetus tai ripuli, niin sitten on keksittävä muita konsteja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ole mikään ongelma, koska koko perhehän tuossa tottuu elämään yhden vessan ja suihkun varassa, näin oli lapsuudenkodissani ja muuta ei osannut kaivata.

Vierailija
4/7 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli lapsuudenkodissa 1 vessa ja 1 suihku. Meitä oli kyllä vaan 2 lasta, mutta tyttöjä.



Ollaan opittu joustaviksi ja toiset huomioon ottaviksi yksilöiksi. Kouluaamujen mukaan käytiin suihkussa ja laitettiin (föönattiin) hiukset jne. Ihan sujuvasti toinen kävi pöntöllä, vaikka toisen meikkaukset olikin vielä kesken.



Ei tuon takia tarvii asuntoa vaihtaa.

Vierailija
5/7 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mekin mahduttiin aikanaan, vanhemmat ja kolme teini-ikäistä/teini-iän ylittänyttä lasta, joista kaksi poikaa ja yksi tyttö.



Hyvin onnistui, sääntö vain oli, että suihkuun ja vessaan ei jäädä hidastelemaan, jos muidenkin pitää päästä.

Kun taas illalla jos menit viimeisenä vessaan, niin siellä sai olla vaikka puoli tuntia :)

Vierailija
6/7 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi vessaa on, mut toista käytetään aniharvoin. Just rempattiin ja samalla toinen suihku kylppäriin. Paljon mukavampaa, koska saunotaan usein isolla porukalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä mies käyttää vessaa lukusalina ja se tuottaa joskus ongelmia, en tajuu miks ei se voi lukita itteänsä vaikka johonki makkariin, miks just vessaan? kai siinä sitten istuu jo valmiiks sopivasti.



Mutta muuten mahuttas kyllä ja meitä on 6.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kahdeksan