Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka suurella alueella saa 5-6 vuotiaanne liikkua itsenäisesti?

Vierailija
28.06.2012 |

Poikamme on nyt 5,5 vuotta ja kovasti haluaisi jo pyöräillä kavereiden luokse kyläilemään asuinalueellamme. Asuinalue on omakotialue pienessä kunnassa.



Itse olemme antaneet pyöräillä ja liikkua omalla tien pätkällä, jossa kolme taloa. Tässä kaikilla on lapsia ja ajamme aina hiljaa pihaan, koska lapset leikkivät ympäristössä. Sitten olemme antaneet pyöräillä ystävän luokse viereiselle kadun pätkälle, jonne pääsee ilman kadunylitystä suojatietä pitkin.



Olen itse pyöräillessä tarkaillut poikaa takana ja varsin hienosti katsoo aina molempiin suuntiin ennen kuin ylittää tien.



Nyt poika itse kovasti haluaisi laajentaa reviiriä, koska hyviä kavereita asuu hieman kauempana samalla asuinalueella.

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja pyöräillä mummolaan.

Isovanhemmat kyllä asuvat sen verran lähellä, ettei edes tarvitse ajaa tietä pitkin ollenkaan.



Ja toisaalta, pojallamme ei edes ole kavereita tässä lähellä, joten ei ole ollut koskaan tarvetta miettiä suurempaa aluetta.

Vierailija
2/15 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tulee pitkälti siitä, että hänen kaverinsa saa pyöräillä meille vaikka ei ole vielä viittä täyttänyt.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lujana tarvii pysyä, jos toiset saa aina luvan ja hän ei.



Fillari vaan on vekotin, mitä lapset hallitsee kyllä muttei ympäristöään helposti. Suositeltuhan on, että lapsi alkaa olla jollain tavoin kypsä reilu kymmen vuotiaana pyöräilyyn ja ympäristön hallintaan samaan aikaan. ja kun vaan vanhempiakin vesseleitä tuolla katselee, niin tekis mieli ottaa kraivelista kiinni, että OIKEESTI tulit kahden pysäköidyn auton välistä eteen?!

Vierailija
4/15 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

alle kouluikäistä pyörällä yksin mihinkään. En ole koskaan pitänyt itseäni kukkahattutätinä, mutta mua järkyttää tuo ajatuskin. Kuusi vuotias saa meillä olla yksin takapihalla, mutta ei saa vielä esim ylittää katua ilman aikuista. Vielä ei ole kiirettä sitä harjoitella kun menee syksyllä vasta eskariin. Toki ennen kouluun menoa täytyy senkin sujua.

Vierailija
5/15 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä 6-vuotias poika, eikä ole saanut olla pihallakaan ilman valvontaa. Asumme tosin kerrostalossa, 7.kerroksessa ja pihalla on autotie. Lähipuistossa ollessamme poika saa olla suht vapaasti, tosin minä olen aina mukana pienempien sisarusten kanssa. Rajat on tarkkaan sovittu, mutta silti ne tuppaavat välillä unohtumaan ja siitä sitten puhutellaan.



Kyllähän sitä kaikenlaista näkee, esimerkiksi naapurustossa eräs kohta 5 vuotta täyttävä viettää päivänsä käytännössä yksin ulkona kun äiti hoitaa vauvaa kotona. Hakeutuu selvästi aikuisten seuraan ja hakee turvaa jostain. Monesti tässä on kyse vanhempien laiskuudesta tyyliin "kyllä se meidän poika vaan osaa jo saman, mitä muut vasta kouluikäisenä" = pääsemme itse helpommalla kun lapsi on pois jaloista ja pyöräilee sinne kaverille leikkimään. 5-6-vuotias on vielä pieni ja varsinkin pyörällä todella arvaamaton, jos on vähänkin autoliikennettä siellä, missä liikkuu.

Vierailija
6/15 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omalla pihalla saa olla omia aikojaan, mutta pihalta ei saa yksin mennäö yhtään minnekään.Poika juuri täyttänyt 5v. Tämä vähän ongelma kun kadun toiselta puolelta 3v ja 5v sisarukset saavat mennä täysin omia menojaan ja mm. ilmestyvät pihaammme jatkuvasti ilman aikuista. Olen selittänyt omalle pojallemme että kaikilla on omat säännöt ja meillä on meidän ja niitä noudatetaan.



Oma poikani on ainakin sellainen, että noin periaatteessa pieni matka yksin onnistuisi kyllä, mutta ei siihen tarvita kun mielenkiintoinen orava hyppimään viereen tai ampiainen lentelemään niin huomio on poissa liikenteestä.



Toinen syy miksi en anna mennä on se, että ehtii myöhemminkin ja sitten kun vapauden antaa, sitä on vaikea ottaa takaisin. Nyt tiedän tarkkaan missä poika on ja mitä tekee ja voin luottaa siihen että ei omia aikojaan poistu pihasta. Veikkaan että kun antaa luvan mennä vaikkapa sinne kadun toiselle puolelle nii sitten meneekin jo menojaan eikä tosiaan muista sanoa että nyt olen menossa jne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Säännöt ovat sääntöjä, mutta lapset eivät niitä aina muista tai tulee jotain mielenkiintoista nähtävää tms, jolloin lähdetään rajojen ulkopuolelle vahingossa. Niin vain 8-vuotias tuttavaperheen lapsi lähti oman taloyhtiön pihasta kuljeksimaan jonnekin, vaikka oli sovittu, että niin ei tehdä. Siinä sitten etsittiin poikaa joka paikasta ja soitettiin poliisitkin paikalle, kunnes joku oli löytänyt lapsen kolmen kilometrin päästä kotoa harhailemasta.

Vierailija
8/15 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

pihalla ihan itsekseen. Pyörällä ei yksinään lähde pihasta mihinkään. Osaisi kyllä monenmoista eli tietää suojatiet ym. mutta ei ole tarvetta eikä tuo kyllä haluakkaan yksin mihinkään mennä.



Tosin täytyy sanoa, että siinä vaiheessa kun koulu alkaa niin helpolla päästään kun reitit on jo entuudestaan tuttuja ja näyttää tuo järkikin toimivan miten liikenteessä liikutaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vasta esikoulun jälkeisenä kesänä laajeni myös naapuritonttikaduille, ja niillekin vain silloin, jos käytiin pyytämässä lupa.



Tyttärellä kyllä suurin osa kavereista asuu omalla kadulla, eli ei edelleenkään (menee tokalle) liiku paljon kauempana. Nyt siis saa jo liikkua toki vapaammin halutessaan.

Vierailija
10/15 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ulkoilee omalla aidatulla pihalla ja vieressä olevassa puistossa, johon pääsee kulkemaan suoraan omalta takapihalta portin kautta. Puiston vieressä on hiljainen autotie, mutta osaa kyllä pysyä pois tieltä. Puisto on iso ja rajoittuu pieneen metsikköön, mutta tyttö on tähän asti pysynyt puistossa hienosti.



Jos menee vaikka vastapäiseen naapuriin, niin valvon kyllä tienylityksen, en vielä luota.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

asutaan helsingissä erittäin rauhallisen kadun varressa.



Tyttö 5 v saa

-olla taloyhtiön alueella

-pyöräillä meidän yhtiön kohdalla kadulla

-mennä seuraavassa taloyhtiössä asuvan kaverin luo

Vierailija
12/15 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vasta 7-vuotiaana saavat mennä pyörällä kaverin luokse isomman sisaruksen saattelemana. Asumme isossa kaupungissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinä tunnet itse lapsesi parhaiten, sekä ympäristön jossa asutte. Muista kuitenkin, että vaikka lapsi sinun kanssasi liikkuessaan muistaisikin hienosti katsoa tien ylityksessä molempiin suuntiin ja olisi varovainen, niin tilanne on ihan toinen kun kaksi (pientä) lasta liikkuu yhdessä. Siinä hyvin helposti varovaisuus unohtuu eikä huomatakaan mitään autoteitä.

Vierailija
14/15 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole kypsä yksin liikenteessä kulkemiseen. Mielestäni vasta n. 12 vuotiaana lapsi on kykenevä esim arvioimaan, kuinka kovaa lähestyvä auto lähestyy ja ehtiikö tien ylittää.



Olen kotiäiti ja olemme päivisin paljon ulkona, joten näen paljon yksin liikkuvia koululaisia. Vielä keväälläkin monen ekaluokkalaisen meno on sellaista haahuilua, että... ja typerät vanhemmat puhuvat lastensa kanssa puhelimessa koulumatkan,kerrankin näin kun yksi tyttö puhui koko matkan puhelimeen, eikä vilkaissutkaan, tuleeko autoja vai ei.



Ei kannata luottaa pienen lapsen kykyyn toimia itsenäisesti, kun on monia houkutuksia ja huomioitavia tekijäitä yhtä aikaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
28.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mielipiteeni, vaan muistelin tuossa, että oliko se nyt niin ja taisi se olla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan neljä