Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tiesitkö tämän raskauden jälkeisestä hiustenlähdöstä...

Vierailija
19.04.2012 |

Raskauden aikanahan hiuksen kasvuaika pitenee ja hiuksia ei tipu päästä juuri ollenkaan. (normaalisti hiuksia lähtee n. 100 päivässä) Hiukset tuntuvat ihanan paksuilta ja eloisilta hormooneista johtuen. Raskauden jälkeen hormoonitasot sitten laskevat ja samalla lähtevät päästä ne hiukset, jotka olisi pitänyt lähteä sen 9kk aikana (mieti mikä määrä) -> hiuksia lähtee tuppoina ja tuntuu, että hiukset ohenevat ihan silmissä.



Tosiasiassa hiukset palautuvat takaisin luonnolliseen olotilaansa. Muutos voi tuntua rajulta, kun hiukset olleet koko raskauden ajan niin ihanan paksut ja yhtäkkiä ohenevat silmissä.





Ei hätää. Vaikka ne hiukset tippuvatkin, niin kyllä ne kasvavat takaisin :)



Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
19.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähteekö tukka vasta ku lopettaa imetyksen? joiltain oon kuullu et imetyksen aikana kaljuuntuu, mut itellä ainakin vielä tosi hyvässä kunnossa tukka :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän yhdeksän