Miten te järjestätte työstänne vapaata kouluvarttia varten
Kommentit (20)
Ei tarvitse lupia kysellä keneltäkään.
tosi hankalaa järkätä itselle ei kerry ylitöitä.
olen joutunut leikkimään sairasta työnantajalle ko.päivänä.
sanoo että työaika on heillä onko ja hommat pitäisi hoitaa esim. klo 15.00 mennessä
Mä joudun ottamaan palkatonta vapaata.
jompikumpi pystyy järjetämään työaikaansa. Lyhyellä varoitusajalla ei onnistu. Sairaaksi tekeytyminen ei oikein onnistu koska aiheuttaisi taas monelle ylimääräistä työtä.
Silloin pääsen lähtemään kahden maissa ja olen koululla reilusti ennen kolmea.
pääsen menemään tai otan vapaapäivän tai käväisen kesken työpäivän. Nää on näitä esimiehen elämän etuja ;-)
Ilmoitan, että menen siihen ja siihen aikaan kyseiseen tapaamiseen. Lähden töistä, käyn koululla ja menen sitten takaisin töihin. Eli jos siis keskellä päivää vanhempain vartti. Liukuva työaika mahdollistaa tekemään näin, eikä edes tarvitse olla esimiesasemassa.
Saa käydä päivemmällä jos pääsee, mutta pääsääntöisesti ne vanh.vartit on iltaisin.
Suurin rumba koululla näkyy olevan iltaisin.
kuitenkin samat ihmiset pääsevät virastoihin, terveyskeskuksiin, hammaslääkäreihin, pankkiin, postiin jne. ihan virka-aikaan.
kuitenkin samat ihmiset pääsevät virastoihin, terveyskeskuksiin, hammaslääkäreihin, pankkiin, postiin jne. ihan virka-aikaan.
Jos työaika on 9-16.45, niin siinä ei paljon käydä yllä mainituissa paikoissa. Onneksi suurimman osan asioista voi hoitaa verkkopalveluiden kautta ja puhelimessa. Pankki on onneksi samassa talossa, joten jos pakko on niin käytän lounastauon siihen ja posti on ainakin täällä meillä 19 tai 20 asti auki. Eri asia onkin sitten lähteä 10 km vanhempainvartin takia ja vielä takaisin kesken työpäivän. Asiat on hoidettava lomilla pääsääntöisesti.
jos sinulla ei ole mahdollisuutta milloinkaan pitää tuntikaan vapaata arkisin tai lähteä aiemmin töistä, voit varmaan sopia vanhempainvartista puhelimitse tai pyytää vartin illalla. Tuskin tulee ongelmaksi.
varmasti järjestyy, kun kerrot, ettet pääse varttiin päiväsaikaan, mutta haluaisit varttiin kuitenkin tulla.
Ei vanhempainiltojakaan pidetä päivällä.
ja vastaavasti työnantaja on joustava minua kohtaan. Sopimalla pääsen mihin aikaan vain, mutta pyrin järjestämään aamuun.
Meillä on liukuva työaika eli onnistuu aika helposti, jos vaan töissä ei ole mitään akuuttia kiirettä.
Jos aika on aamulla tai työpäivän päätteeksi niin en yleensä ilmoittele. Työaikani on melko vapaa kunhan tunnit tulevat täyteen.
Minä olen kääntäjä, joten minulla ei ole ongelmia, varsinkaan kun työhuoneeni on koulun vieressä.