Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Huutonetissä ihmetyttää sellainenkin asia...

Vierailija
31.03.2012 |

että kun kaupat ohi ja ostaja antaa palautteeksi vaikka negan tai neutraalin niin alkaa myyjän puoleta itku ja valitus siitä miten ei ostaja ottanut ensin yhteyttä vaan valittaa.



Siis hetkinen eikö kauppa ole silloin ohi kun se on maksettu ja tavara saapunut ostajalle? Silloinhan se ostaja osaa arvioida kaupan onnistumista. Jos tuote lähetetty myöhässä tai esim väärää kokoa niin eikö palaute ole oikeutettu? Ihan sama vaikka kuinka myyjä olisi valmis hyvittämään ja sopimaan sillä se vaatii aina lisävaivaa ostajalta eikä todellakaan enää tee kaupoista onnistunutta!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
31.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eri asia jos kyseessä esim mielipide-ero hyvän ja kohtalaisen kunnon suhteen mutta jos selkeästi myyjä myynyt väärin markkinoidun tuotteet (väärä koko, malli, väri, selkeästi tuote rikki, myöhässä jne) niin siitä ei ole kyllä sanottavana kahta sanaa vaan palaute annetaan sen mukaan. Jos minä joudun ostajana palauttelemaan jotain tms niin silloin ei kauppa ole hyvin sujunut!

Vierailija
2/5 |
31.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

minä kerran huusin lapselle kurahousuja joita mainostettiin priimakuntoisiksi. Voitin huudon ja sitten myyjä ilmoitti että kurikset onkin rikki (muovisolki rikki ja pala puuttui).



Ensin myyjä tarjosi kalliista hinnasta muutaman euron alennusta. Kieltäydyin maksamasta sillä en todellakaan maksa kuriksista jotka rikki ja sitä myötä käyttö siinä ja siinä...kaupat peruuntuivat ja annoin neutraalin sillä en tietenkään voi antaa hyvää arvosanaa sellaisesta kaupasta. Myyjän mielestä valitin turhista...mun olis vaan pitänyt kehua hyvin onnistuneita kauppoja. Itse olen sitä mieltä että neutraali oli ihan ansaittu. Negaa olisin antanut jos ei olisi suostunut kaupan purkuun.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
31.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

laittaa sähköpostia myyjälle ja pyytää hinnanalennusta. Jos saatu alennus ei tyydytä, sitten vasta antaa neutraalin/negan. Mutta eihän tästä ole olemassa mitään sääntöä, itse olen vain ajatellut asian näin. Olisi kuitenkin myyjänä ikävä saada nega jostain vaatteen viasta, mitä itse en ole huomannut, vaikka joku katkennut lanka tms. pieni yksityiskohta joka on jäänyt huomaamatta. Silloin toivoisin, että ostaja laittaa viestiä ja voin hyvittää hinnasta osan tai ostajan halutessa vaikka perua kaupan ja maksaa palautuspostikulut, enkä sitä, että nega tulee ilman minkäänlaista yhteydenottoa ensin.

Vierailija
4/5 |
31.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan hän voi antaa neutraalin tai negan, vaikka kaikki menisi hyvin. Ostaja on vain olettanut, että hän saa enemmän. Itsellä on käynyt kerran niin, että kaikki meni OK, postitus oli nopeaa - mutta ostajalle jäi paha mieli, koska hän ei saanut mukana kuvassa ollutta rekvisiittaa eli kaulakorua. Siitä oli kuvauksessa selkeä maininta tyyliin mallin kaulassa oleva koru ei kuulu kauppaan. Silti ostaja katsoi, että hän oli oikeutettu sen saamaan.



Jos hän olisi ottanut yhteyttä ennen negan antamista, olisin voinut vaikka puhelimessa lukea ääneen tekstin ja kertoa, että se todella merkitsee sitä mitä on kirjoitettu.



Ostaja siis koki, että kauppa ei onnistunut ja antoi negan, vaikka kaikki meni tismalleen sääntöjen mukaan. Minusta ei ihan reilua.

Vierailija
5/5 |
31.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos maksu ei näy 10 päivässä tililläni. Minusta se on varsin siedettävä aika saada raha kulkemaan pankista toiseen.



Miksi ostajat valittavat, että olisit ottanut ensin yhteyttä?