Hei siivousfriitikot; mitä kohtaa katsotte kylässä?
Kommentit (10)
Hirrrveen monesti on ihan pölyinen
vessapaperitelinettä, ja tarvittaessa pyyhkäisen siitä pölyt :D Vessa muutenkin ja keittiö on ne, mihin tulee kiinnitettyä huomiota.
Yhdellä kaverilla on aina tosi likainen vessa, haisee pissalle ja kakalle, käsipyyhe on aina ihan ruskea, lavuaari täynnä roiskeita, lattialla pölyä, tahroja ja likavaatteita jne. Eivät vissiin itse huomaa/ei häiritse heitä. Ei siinä muuta, kuin yrittää etsiä käsipyyhkeestä suht puhdas kulma, yleensä kädet jääkin haisemaan "märälle luudulle" pyyhkimisen jälkeen.
ja vessanpytyn renkaan alle. Niistä näkee, missä talossa siivotaan huolellisesti.
Mut jos normaali siisti koti, niin eihän siellä nyt mitään ala erityisemmin tarkkailemaan. Mua ei esim. haittaa vaikka ikkunat olis pesemättä, mutta jos vessa löyhkää kuselle ja joka kohta liassa, niin sen kyllä huomaa.
siis esim. lasten lelut lattialla, puhtaat lakanat odottamassa kaappiinlaittoa makkarissa jne. Sen sijaan tahrat ja muut liat pitkin lattioita ja seiniä tai likaiset lakanat makkarin lattialla on vähän sellaista, mitä tää friitikko karsastaa..
ne on vessa ja keittiö. Ei sekamelska vielä mitään, mutta likaisuus pistää silmään.
Nautin puhtaasta kodistani. Vessa ja keittiö ovat erityishinkkaukasen kohteina. Tuuletan lakanat säännöllisesti jne. MUTTA en koskaan mieti miten muut kotinsa hoitavat. Minusta oin mukava seurustella sukulaisten ja ystävien kanssa, eikä päähäni pälähtäisikään tehdä tupatarkastusta tai arvostella mielessäni kunkin kodinhoikäytäntöjä.
keittiötä