Miehet, miten haluatte keskustella?
Elikä miehet, miten puhutte/ haluaisitte puhua oman vaimon kanssa seksistä? Pari vinkkiä, miten päästä keskustelussa alkuun rakentavasti. Mitkä ovat pahimmat karikot, joita tulee välttää, eli mitä asioita ette missään nimessä halua kuulla tai mistä puhua? Entä parhaimmat jutut joita viljellä, eli mistä haluatte puhua ja mitä kuulla?
Kommentit (5)
Kyllä minä ainakin näen tollasen "kehu vain" esityksen läpi. Muutenkin toi kuulostaa joltain Tabermannin elämänparannus luennolta jolla ei paljoa ole todellisuuspintaa. Senkun suoraan sanot vaan missä mättää ja miten sitä sais kiillotettua. Yksinkertaset lauseet eikä liikaa kerralla. esim. "Purases vielä kerran sitä klittaa niin vedän nyrkillä päähän, nuole sitä mielummin". Jos ei kritiikkiä ole tottunut saamaan niin aikansa se purnaa ja sitten on niinkun ei oliskaan. Hyvää se tekee siinä tapauksessa.
Keskustele asioista samalla tavalla kuin haluaisit niistä sinulle kerrottavan, mutta ole suora, mies ei tulkitse rivienvälistä. Kehu hyviä puolia, älä vertaile.
sellaista tapaa löytynyt. Ei tämän aihepiirin keskustelut kiinnosta.
Kehu niitä asioista missä mies on hyvä.
Älä vaan syytä miestä mistään! Älä missään nimessä hauku pieneksi äläkä kehu aiempia kokemuksia paremmaksi!
Yritä puhua positiivisesti. Älä sano 'mikset sä koskaan..?' vaan sano mieluummin 'olen tässä ajatellut, että voi olla kiva kokeilla yhtä juttua'.
Käytä lyhyitä lauseita, joissa on selvä pointti ja posiitivinen perushenki.
Ja sitten, kuuntele miestä! (ja odota niin kauan, että mies tietää mitä haluaa sanoa!) Ja jos mies ei osaa sanoa, ehdota että hän näyttäisi, tai kirjoittaisi tai jotenkin muuten ilmaisi sen mitä tahdot tietää tai mihin odotat vastausta.