Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

TA Asumisoikeus Oy:n asunnoissa asuvat tai asuneet!

Vierailija
30.03.2012 |

Onko vastikkeet nousseet vuosittain paljon?



Asutteko tai asuitteko kaukolämpö- vai sähkölämmitteisessä talossa? Jos sähkö niin mitä olisi sähkönkulutus vuodessa tai lasku vuodessa tai kuukaudessa.



Meille olisi tarjolla asoasunto TA:n yhtiöstä joten sen takia kyselen.

Tuskin noissa asoissa nyt mitään 50euron korotuksia kuukausivastikkeeseen kerralla tulee...!?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
30.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

50 e korotus kuukausivastikkeeseen on ihan mahdollinen. Joka vuosi ei tietenkään toivottavasti tule yhtä isoja korotuksia mutta välillä.



Meidän (asokodit) yhtiössämme tuli juurikin 50 euron vastikkeen korotus ja se oli vielä pienimmästä päästä vastaavissa yhtiöissä. Tosin asuntomme on 100 neliötä, 50 neliön asunnossa korotus olisi tietysti ollut vain 25 euroa.



Viime vuonna korotus oli suunnilleen saman kokoinen, ehkä vähän isompikin n. 60 euroa. Sitä ennen vastike ei noussut pitkään aikaan ja kerran se laskikin. Mikä oli mielestäni virhe, minkä huomaan nyt kun olen liittynyt talon hallitukseen ja näen taloudenpidon lähempää: kustannukset kerta kaikkiaan ovat kohonneet ja olisi ollut parempi kerätä vararahastoa.

Vierailija
2/3 |
30.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, eihän sitä etukäteen tiedä, mutta varautua pieniin korotuksiin täytyy.



Mutta on tuo asuminen ihan helvetillisen kallista Suomessa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
30.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

TA:n asossa. Asunto oli reilu 100 neliöinen viisiö, ja asumiskulut olivat viidessä vuodessa nousseet melkein kaksinkertaisiksi. Laskettiin miehen kanssa, ettei tuollaisessa ole enää mitään järkeä, ja ostettiin oma. Olen kuullut monelta, nimenomaan TA:lla asuvalta, että vastikkeet on nousseet suhteettoman paljon.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme neljä