I H A N A A ! ! ! 3 vuorokautta lomaa lapsista!!!
Ihanaa laatuaikaa miehen kanssa vaikka osa ajasta tietty ollaan töissä, mut ihanat illat kun ne saa viettää rauhassa ja yöt kun kukaan ei tunge välii nukkumaan =)
Kommentit (22)
kun ei tarvitse koskaan lapsia hankkia!
Ettei ole omia loisia nurkissa viemässä elämänhalua!
kun voi lapsettomana trollata vauvafoorimilla!
edes hankkinut, ei tarvi yrittää päästä niistä eroon. Laatuaikaa miehen kanssa joka päivä.
ja täällä on paljon lapsettomia. Minä löysin tänne kerran Ikeaa googlettaessani. Osa miehistä on tullut sen VITTU-ketjun myötä ja heilläkään ei kaikilla ole lapsia.
Minulla ei ole tarkoitustakaan tehdä lapsia ja silti viihdyn tällä foorumilla.
kun voi lapsettomana trollata vauvafoorimilla!
ja täällä on paljon lapsettomia. Minä löysin tänne kerran Ikeaa googlettaessani. Osa miehistä on tullut sen VITTU-ketjun myötä ja heilläkään ei kaikilla ole lapsia.
Minulla ei ole tarkoitustakaan tehdä lapsia ja silti viihdyn tällä foorumilla.
Ihan tosissani minä viestini kanssa olin.
t. lapseton trollaaja
On se hyvä että yhdellä ihmisellä on aikaa kirjottaa montaeri vastausta...
Eikä ollut mikään trolli, vaan ihan oikeasti tätä palstaa lukiessa tajuaa miten ihanaa elämä on ilman lapsia. Suurin osa ei tunnu olevan onnellinen lapsistaan vaan joka ketju sisältää jos jonkinmoista valitusta. Itse harvemmin tulee paruttua threadeissa lapsetonta elämääni..
tv: joku aikaisempi lapseton
Ennen lapsia en osannut nauttia lapsettomasta vapaasta niin paljoa mitä nyt, koska olin koko ajan ilman lapsia. Nyt siitä lapsivapaasta-ajasta nauttii aivan toisella tavalla ja omasta ajasta ylipäätään.
Ennen lapsia en osannut nauttia lapsettomasta vapaasta niin paljoa mitä nyt, koska olin koko ajan ilman lapsia. Nyt siitä lapsivapaasta-ajasta nauttii aivan toisella tavalla ja omasta ajasta ylipäätään.
kuin kärsisi koko ajan migreenistä ja osaisi nauttia särkylääkkeen tuomasta hetken helpotuksesta verrattuna ihmiseen jolla ei ole koskaan migreeniä.
viettäneenä että minä en osaisi lapsettomana elää mutta sitäkin enemmän osaan nauttia näistä kolmesta päivästä kun lapset ovat poissa ja arvostan sitä omaa aikaa kun saa rauhassa siivota ja rauhasas katsoa tv:stä ohjelmia, lähteä kävelylle ilman että joku soittaa että koska tuut tai että joku kysyy että mitä iltapalaa tänään on jne jne...
En koskaan vaihtais lapsiani mihinkään enkä ole heistä koskaan täällä valittanut, mutta kun kerran viidessä vuodessa saa hetkeksi aikaa tälläisen erilaise arjen niin siitä osaa kyllä nauttia ja sitä myös aion täällä hehkuttaa!
ap
En koskaan vaihtais lapsiani mihinkään enkä ole heistä koskaan täällä valittanut, mutta kun kerran viidessä vuodessa saa hetkeksi aikaa tälläisen erilaise arjen niin siitä osaa kyllä nauttia ja sitä myös aion täällä hehkuttaa!ap
Kyllä siltä, että jos tuollaista elämää joutuisi elämään, niin narun jatkoksi päätyisin alta aikayksikön.
Jos oikeasti pitää TÄÄLTÄ hakea itselleen perusteluja ratkaisulleen, niin ettepä taida kovin vahvoja uskossanne olla.
TIETYSTI täällä valitetaan mitä erilaisimmista jutuista. KAIKILLA on joskus rankkaa lasten kanssa. Silti harvassa ovat ne vanhemmat, jotka jättäytyisivät lapsettomaksi, jos saisivat palata ajassa takaisinpäin ja valita uudelleen. Kyllä ne lapset vaan kaikesta huolimatta tuovat niin valtavasti upeita asioita elämään.
Olen itsekin elänyt lähes 36 vuotta ilman lapsia; kouluttautunut, luonut uraa, vaurastunut, harrastanut ja matkustanut paljon. Kaikkea tätä olen voinut jatkaa myös lapsiperheellisenä. Toki ajankäytön raamit ovat toiset, mutta mistään itselleni tärkeästä en ole joutunut kohtuuttoman paljon tinkimään.
Sinänsä en ole erityisen kiinnostunut muiden ihmisten valinnoista, mutta pistää silmään tuo velojen tarve vakuutella itselleen ja muille oman valintansa erinomaisuuutta...
Silti harvassa ovat ne vanhemmat, jotka jättäytyisivät lapsettomaksi, jos saisivat palata ajassa takaisinpäin ja valita uudelleen.
että laillisia tapoja tehdä tuo on niin vähän. Toivottavasti tulevaisuudessa jälkiabortti sallitaan.
tarve vakuutella itselleen ja muille oman valintansa erinomaisuuutta...
ja minä saan olla lasten kanssa. Tosin itse olen päivällä töissä ja lapset hoidossa, mutta öisin sänky on kokonaan minun, keittiö pysyy siistinä ja saan rauhassa lukea lehdet.
Ei sitä ennen tajunnut, miten upeaa on elämä ilman puolisoa.
Tunnustan :D Tuleehan tuota tällaiseen ketjuun vastatessa vähän hehkutettua oman elämän ihanuutta. Ihan vain vastauksena edellisten kirjoittajien omaan kokemukseen perustumattomiin kommentteihin perhe-elämän kauheudesta. Enpä minä ikipäivänä oma-aloitteisesti lähtisi mihinkään vela-foorumeille kirjoittelemaan lasten saamisen autuudesta.
Minun ei myöskään tarvitse perustella itselleni tekemiäni ratkaisuja lukemalla jostain nettipalstoilta toisten vastoinkäymisistä ja hankaluuksista :S
Todettakoon vielä, että sinänsä en näe ollenkaan huonona sitä, että joku valitsee elämäntavakseen lapsettomuuden. Kyllähän tällä planeetalla väkeä riittää.
t. 18
Silti harvassa ovat ne vanhemmat, jotka jättäytyisivät lapsettomaksi, jos saisivat palata ajassa takaisinpäin ja valita uudelleen.
että laillisia tapoja tehdä tuo on niin vähän. Toivottavasti tulevaisuudessa jälkiabortti sallitaan.
Kyllä minä ainakin olisin voinut ihan "laillisesti" käytää ehkäisyä ja jäädä lapsettomaksi. Ja ihan ilman mitään abortteja. Tuo viittamasi kirjoittajahan puhui tilanteesta, jossa voisi palata aikaan ennen lapsenhankintapäätöstä ja valita uudelleen. Ei Suomessa kenelläkään ole lakiin perustuvaa velvollisuutta hankkia lapsia :D
Ei ole edes mitään elämää pilaavia lapsia, eikä tule! Mahtavaa. Voitin.