Onko lapsi 11 v laiha?
Eli tyttö 11v painaa 28kg ja on n. 146-148 cm pitkä. On tietenkin hoikka, mutta onko liian laiha? Syö normaalia kotiruokaa, ei koskaan pyydä lisää, mutta syö aina lautasen tyhjäksi, aamupalan, välipalan ja iltapalan syö myös. Tykkää herkuista, mutta ei saata niitä paljon syödä, liikkuu aika paljon. Mielestäni ei pitäisi yrittää "lihottaa", alkaa ne kilot sitten luonnostaan jossain vaiheessa kertymään. Luokkakaverit lähes kaikki pullukoita, jotka kiusaavat "lautaa" (osaa ne jo tuon ikäisetkin). Harmittaa, kun tyttö on liikunnallinen ja syö terveellisesti, mutta kavereiden painostuksesta haluaisi lihoa ja saada TISSIT!
Kommentit (10)
10 v, 140 cm ja 40 kg, mielestäni ei näytä yhtään ylipainoiseta, KUINKA PIENI AP TYTTÖSI ON? Meillä kyllä ruoka maistuu, aina pyydetään lisää ja karkkia, suklaata, ylipäätänsä hyvää kuluu vaikka kuinka paljon. Minä itse urheilijana tiedän, että suunta on ylöspäin, aikuisena tyttöni on ylipainoinen. Harmittaa todella, kun tiedän, että mitä ylipainolla on vaikutusta sydän- ja verisuonisairauksisen ja syöpien synnyssä.
Minulla on 10v tyttö, joka on kymmenen senttiä lyhyempi ja ehkä kilon kevyempi ja hänkin on hyvin hoikka.
Kyllähän tuo melko hoikka on mutta ei kannata lähteä lihottamaan, sen ehtii kyllä myöhemminkin. Kyllähän jo 6-vuotiaallakin voi olla "tissit" mutta ne on kyllä ihan vaan läskiä, sellaiset manboobs-tyyppiset. Onhan se toki niin, että murrosikä alkaa myöhemmin jos on kovin hoikka, mutta ei paino ole ainoa tekijä mikä siihen vaikuttaa, perimällä on myös sanansa sanottavana.
Onhan ne tissit ihan kivat joo, mutta siinä kylkiäisenä tulee myös jenkkakahvat sekä housun vyötärön yli roikkuva maharöllykkä ja niitä tyttösi tuskin haluaa. Muutaman vuoden kuluttua tyttösi pullukat kaverit ovat kateellisia tyttösi hoikasta vaartalosta. Yritä saada tyttö uskomaan siihen. Ja puutu kiusaamiseen, sellaista ei tule sallia!
Anna oikeaa voita leivälle ja kevyt maitoa ruuan kanssa. Osta välipaloiksi vaikka vanukkaita silloin tällöin.
Oma 10v tyttöni on vähän lyhyempi ja lääkäri piti hyvin hälyyttävänä, kun paino tippui 26 kiloon. Onneksi löytyi syy syömishäiriöön ja paino alkoi nousta.
ja ota selvää paljonko tuonikäisen käytännössä pitäisi saada kaloreita päivässä ja mitä se käytännössä lautasella tarkoittaa. Ehkä vain tarjoat hänelle liian vähän ruokaa, etkä tajua sitä itsekään.
Se ei vielä kerro mitään, että kerrot hänen syövän aamupalan, välipalan ja iltapalan. Pitäisi kertoa, mitä ja paljonko hän niillä aterioilla syö. Juoko ruokajuomaksi maitoa vai vettä?
Siihen en ota kantaa, onko alipainoinen. Oma lapseni on alle 140, painaa 31 ja on silti hoikan näköinen.
Esim. housujen ostaminen on hankalaa, koska kaikki kapeatkin mallit (esim. HM super skinny farkut) lököttävät. Myös legginsit ovat usein todella löysiä, vaikka ne olisivat kuinka kireää mallia. Lasketteluhousujen löytäminen oli todella tuskallista, koska kaikki vain tippuivat tyttäreni päältä. Eli tyttäresi kuulostaa hyvin hoikalta. Löydätkö hänelle sopivia vaatteita vai ovatko kaikki oikean pituiset liian suuria?
Älä ole huolissasi, on ihan normaalin kokoinen. Laiha toki on mutta mielestäni ihan normaalin rajoissa. Olin itse tuon kokoinen yläasteelle mennessäni, tai pikkusen vielä hoikempi, terkka oli huolissaan mutta ihan turhaan.
Itsekin olen 11 -vuotias. Olen noin 147cm, ja painan yli 31 kiloa. Olen todella laiha...:( Mutta sun lapsesi on kyllä aika laiha, 28kg! :o ( No ei se nyt paljoa ole mun painostani :D ) Kannattaa kuitenkin alkaa hoputtaa sitä syömään paremmin ruokaa! ;)
mutta todella ronkeli ruuan suhteen. Olen yrittänyt kaikkeni, mutta vain tietyt ruuat kelpaa ja mikään uusi ruoka ei saa koskaan kannatusta. Tyttö aivan luuranko, elää suunnilleen pyhällä hengellä.