1v7kk elämä tuntuu olevan jatkuvaa itkua
Onko tämä normaalia, ikään ja temperamenttiin kuuluvaa? Tulee jotenkin ikävä olo ja paha mieli itselle, kun pieni itkee niin paljon. On vilkas ja toimelias, leikkii ja touhuaa - ja neuvolan mukaan ikäisekseen todella hyvin kehittynyt. Pyrkii koko ajan oppimaan enemmän kuin taidot riittäisi - ja itkee. Jatkuvasti. Vähän kaikesta. Haluaa pukea itse, raivoaa ja itkee kun ei onnistu. Kukaan ei saa auttaa. Ei halua istua autossa turvaistuimessa ja itkee koko kauppareissun ajan, viihdykkeistä huolimatta. Ruokapöydässä aloittaa itkun heti kun laitetaan omalle paikalle istumaan, tahtoo olla vain ja ainoastaan äitin sylissä - no, otanhan minä lopulta... kaikki on itkua ja vaikeaa. Tuntuu ettei miehellä ja lapsella mene nyt yhtään yksiin, isä ei osaa lukea lapsen "kieltä" ja hermostuu, sanoo että ole sitten siinä kun huudat vaan ja esim minä puenkin lapsen aina kun lähtevät ulos, jotta pahimmilta itkuilta vältytään.
Mitä sanotte, miten pitäisi toimia? Nukkuu hyvin, syö huonommin, mutta siis taidoissaan kehittyy erinomaisesti. Temperamenttinen.
Kommentit (3)
pääsääntöisesti varsinainen ilopilleri ja hurmuri.
On kaikista tempperamenttisin noista neljästä ainakin tohon ikään, mutta jotenkin juuri nyt alkaa olla mukava kun on niin omatoiminen. Vauvana ollut kovin itkemään noista enkä aina tiennyt syytä moiseen.
ja itkee jos ei osaa tai saa tehtyä, mitä yrittää. Tai jos kiellän häntä tekemästä jotain.
Todella temperamenttinen on ollut alusta pitäen.
Mutta, itku voi olla myös keino manipuloida. Kun lapsi huomaa että itkemällä saa lopulta kaiken periksi (kuten tuo istuminen äidin sylissä ruokapöydässä), niin hän myös käyttää sitä tekniikkaa niin kauan kuin se toimii.
Selvitä ensin mahdolliset ruoka-aineallergiat, laktoosi-intoleranssi ja keliakia. Lue alkajaisiksi vaikka tämä
http://www.mediuutiset.fi/uutisarkisto/nuorten+hoitamaton+keliakia+lisa…