Tuotteko lapsen päiväkotirepun kotiin joka päivä vai
Kommentit (9)
Minä jätän päiväkodin naulakkoon vaihovaatteet. Tai kuljetan jossain muovikassissa tarpeellisen tavaran.
Minä jätän päiväkodin naulakkoon vaihovaatteet. Tai kuljetan jossain muovikassissa tarpeellisen tavaran.
Minusta ne on kivemmat kuljettaa repussa kuin muovipussissa. Pysyvät myös paremmin repussa kuin naulakossa. Naulakosta ne tippuu ja kulkeutuu ties minne. Mutta jokainen hoitaa homman omalla tyylillään :)
Tosin lapsi on hoidossa 2-3 päivää viikossa. Kassissa on unilelu, jota pitää kuskata kotiinkin. Ja on kassissa vaihtovaatteita. Helpompi kai se olis jättää kassi aina päiväkotiin, mutta lapselle tuntuu olevan kovin tärkeää kun on oma reppu. Itse huolehtii repun aina mukaan ja innoissaan sitä kantaa. Niin samapa tuo.
Itse asiassa reppu on siellä hoidossa niin kauan kuin ne käytetään tai sitten jää pidemmäksi aikaa kotiin esim. lomalle tai sitten tarvii vaihtaa kesävaatteita lämpimämpiin tai vastaavaa. Miksi ihmeessä kuskaisin sen edes takasi, jos ei siihe ole edes koskettu?
Joka päivä. Koska isosiskollakin on reppu joka päivä, kun menee kouluun, haluaa pikkuvelikin kuljettaa reppua joka päivä.
Mikä tämä mystinen päiväkotikassi oikein pitää sisällään?
Siellä kulkee unilelu. Vaihtovaatteet on naulakossa.
Siellä repussa kulkivat mm. vaihtovaatteet, askartelutyöt, unilelut jne.
Tosin olen huomannut että lähestulkoon kaikki muut vanhemmat kuskaavat kasseja ees taas joka päivä. En ole itse kokenut tarpeelliseksi.