Onko sinulla tapana keksia ratkaisu ongelmiin, joita muut pitävät toivottomina?
Miten vastaisit kysymykseen? Miten ymmärrät kysyyksen? Onko sinulta kysytty tuollaista? Missä?
Kommentit (5)
vaan ap:ltä kysyttiin kysymystä lasten ja lapsiperheiden hyvinvointiin liittyvässä haastattelututkimuksessa.
Teen luovaa ja vaativaa ongelmanratkaisutyötä työkseni, silti mun ensimmäinen reaktio tuoho nkysymykseen oli että "mistä v**sta mä voin tietää, mikä muiden mielestä on toivotonta - onpa itserakas kysymyksenasettelu."
Minulta tuota ei olla kysytty, mutta oletan että tuota voitaisiin kysyä esim. työhaastattelussa ja tarkoituksena on selvittää vähän kuinka hyvin kysyttävä keksii uusia ideoita ja ratkaisee ongelmia.
Enkä pohtisi sen enempää kysymystä.
Minua kiehtoo löytää uusia näkökulmia, ja osittain siksi teen työtänikin. Tosin yksin en voi koskaan keksiä mitään ratkaisua, se on aina yhteistyötä sen ihmisen kanssa, joka puheilleni tulee. Ketään en voi auttaa "kaatamalla" apu häneen, vaan yhteisen keskustelun oivalluksina ja näkökulmina.
Raadollista tietenkin on, että omassa elämässä tukkoontuu paljon helpommin. Näkee vain mustavalkoisempia vaihtoehtoja ja synkistyy helpommin ratkaisuvaihtoehtojen kavetessa.
terv diakoni Meiju
Tikkurilan seurakunta
Vantaan seurakunnat.
Sinulta on kai kysytty tuota työhaastattelussa.