Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko kukaan teistä saanut potkuja

Vierailija
22.11.2011 |

koeajan aikana?

Vähän olis sellaista pelkoa niskassa. Pomo on oudon nihkeen tuntuinen minun suhteeni...

Apua.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
22.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen, koeajalla. En kyllä tiedä, että mitä sinä tästä tiedosta hyödyt.



Varsinkin, kun syynä oli raskaus - täysin laiton irtisanominen siis, ja paikka palasi jo seuraavana päivänä (olin menossa nostamaan kannetta).



Tee työsi hyvin, mutta pidä mielessä, että työnhakuun saatat joutua. Voithan toki hakea yhä töitä, jos tulee parempi paikka eteen, otat sen, ja jos tulee potkut, olet jo hyvää matkaa seuraavaan hommaan.



Siksi se koeaika on, että voi erota ja erottaa.

Vierailija
2/2 |
22.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli todella pieni yritys, sen kaksi viikkoa ehdin siinä juuri olla. Yhdeksän päivää työnantaja oli tosi mukava, juteltiin töitä tehdessä, kahviteltiin yhdessä ja sellaista.

Kymmenes päivä tuli niin eipä puhunut mulle enää mitään, ei siis yhtään mitään. Aamulla toivotin huomenet, ei vastausta, koetin aamusta jotain jutustella mutta hän ei vastannut yhtään mitään, ei vastannut kysymyksiin, ei mitään. Loppupäivän tajusin pitää suuni kiinni.

Sitten kun työpäivä loppui totesi vain ettei tarvitse tulle enää maanantaina.

Työnantajan oikeus koeajalla, joo on, mutta ihmillisyys ei liene liikaa vaadittu?..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi kahdeksan