Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Räväkkä muttei nolo hiustyyli aikuiselle vittuuntuneelle äidille?

Vierailija
19.11.2011 |

Olen neljän lapsen äiti, kiltti ja mukava. Olen pph ja nnellisesti sekä tylsästi naimisissa insinöörin kanssa.

Perhe-elämämme on ihan ok, minä passaan ja muut natisevat kun ei kelpaa..

Kaverit, ystävät ja sukulaiset pitävät minua lössönä "No eihän Maiju koskaan.."- tyyppinä. Olen näkymätön kuuntelija.



Ikäkriisikö lie vai joku muu, mutta nyt on alkanut oikea "Maiju" puskea läpi oletusten.



Jatkossakin olen edelleen äiti, vaimo, ystävä, naapuri, siskon bestis, naapurin bestis, mutta olen sitä omaehtoisesti, en alentuen tai alistuvasti.



Kampaaja ensi viikolla ja ajattelin uusia kuontaloni vastaamaan sydäntäni ja tunteitani.

Punainen kananpersetukka ei tule kysymykseen. Mikä olisi toinen vaihtoehto olematta kuitenkaan nolo tämän ikäiselle aikuselle äidille?



Nyt ideoita kehiin!







Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos sanot vaan, ettei punaista kananpersetukkaa, niin kyllä ammattitaitoinen kampaaja osaa tehdä sinulle uudet hiukset :)



Riippuu tietenkin paljon hiusten laadusta ja kasvojen muodosta... esim. itelläni on niin ohuet ja liukkaat hiukset, että niissä on oikeastaan vain pari vaihtoehtoja, mutta kananperse ja punainen väri ei sovi minulle lainkaan!

Vierailija
2/12 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://ir-me-li.vuodatus.net/blog/2727687/hohoo/



Ei siis tuo punainen väri kuitenkaan :)



http://fi.hairdresser-models.eu/galleria/kampaukset/lyhyet-hiukset-suun…



Riippuen minkäväriset hiukset sinulla nyt on, niin vähän ainakin muuttaisin väriä, sen verran, että värinmuutos huomataan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tässä naamassa.

Lisää äidin shokeeraavia hiustyylejä =))

Vierailija
4/12 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toisessa on samaa tyyliä kuin ed linkeissä, mutta pidempänä.



http://markkupurho.workspace9.smilehouse.com/PublishedService?file=page…



http://www.juurikasvu.org/smf/index.php?topic=178.285



Minkä pituiset hiukset sulla nyt on? Eli ehdotellaanko lyhyttä vai pidempää mallia? :)

Vierailija
6/12 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin polkkamallisena. Eli juuri tuosta haluan pois.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

on hauskinta! Räväkkyys voisi olla ehkä mieluummin leikkauksessa kuin värissä. Mulle ainakin tulee selvästi värjätyn näköisistä hiuksista halpis/lähiövaikutelma.

Vierailija
8/12 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä ongelma on siinä, että olet luokitellut erikseen "tämän ikäisen aikuisen äidin". Jospa hankkisit Maiju-tukan ja unohdat siellä kampaajalla sen äitiyden.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

että kampaajan pitää tehdä sinusta mahdollisimman UPEAN näköinen, ei suinkaan kapinallisen keski-ikäisen näköistä. Minusta rohkean KAUNIIT hiukset ovat säväyttävä ja turhankin harvinainen juttu aikuisten naisten keskuudessa. Tosi lyhyet hiukset joissa kaunis väri myös antavat rohkean ja itsevarman säväyksen. Väri on parhaimmillaan kun se on kutakuinkin luonnollinen, tarkoittaen ettei esim. mitään shokkivärejä tai yliblondia tai mustaa.



Sellaiset keski-ikän puberteetti -hiukset antavat vain osviittaa siitä, että tässä on mamma, joka on keskikalja/rokkimamma. Eivät että tässä on nainen, joka on upea.



Ihan vain tällä käytännön kokemuksella, kun on tullut nähtyä noita sähäkkä mamma -kampauksia aika runsaastikin tyypillisen suomalaisen keski-ikäisen ja keskipaksun naisen päässä. On eri asia täräyttää 16-vuotiaana joku pystytukka kuin tehdä se aikuisena, vaikutelma ei ole sama. Tässä minun mielipiteeni.

Vierailija
10/12 |
19.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.ukhairdressers.com/style/main.asp



Tuolta vaan selailemaan! Elikkäs, valitset eka pituuden, keskipitkä, lyhyt vai pitkä. Sit haluatko suoran vai kiharan tukan... Ja ei ku tutkimaan!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
09.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Räpätätu

Vierailija
12/12 |
09.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku seksikäs tyyli. Ei mitään outoa leikkausta vaan simppeli ja kivan värinen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi neljä