Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lähdemme kiertämään pohjoisen laskettelukeskuksia. Mitä kannattaa ottaa huomioon?

Vierailija
27.11.2011 |

Siis suunnitelmana meillä on lähteä ens vuoden alussa kiertämään pohjosen laskettelukeskuksia läpi. Ainakin Ruka, Levi, Ylläs ja Saariselkä. Suunnitelma on että 1-3 päivää yhdessä laskettelukeskuksessa ja sitten siirrytään toiseen. Tarkoitus olis vuokrata asuntovaunut tai -auto, mutta myös vuokraamme mökinkin sitten jostain päin, jossa sitten olemme paikoillamme pitempää.



Kumpikaan meistä vanhemmista ei olla käyty noin pohjosesta. Eli käsitystä ei ole oikeastaan minkäälaista, minkälaista sielä on. Mitä kannattaa ottaa huomioon? Mitä kerkee käydä 2-3 viikossa? Onko jotain nähtävyyksiä, jotka kannattaa ehdottomasti käydä. Kertokaa ihan vapaasti.



Niin ja lapset 4 ja 6 vuotiaat.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
27.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitä laskettelukeskuksia kannattaa käydä läpi ja mitä ei?

Vierailija
2/12 |
27.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapissa tulipalopakkasia, eli tarpeeksi kunnollista vaatetta mukaan. Ja ulkoliikuntavälineiden lisäksi viihdykettä myös sisälle jos sattuu päiviä ettei tarkene rinteisiin.



Jos aikaa on kaksi viikkoa, itse valitsisin noista kolme kohdetta. Mutta se on tietysti makuasia paljonko aikaa haluaa lomastaan kuluttaa siirtymisiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
27.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne humalaiset 100+ kiloiset oligarkit pikkupimatsuineen on oikein lastettelukeskusten kermaa. He "omistavat" paikan, joten elkeet on erittäin töykeät. Jonottamista ei tunneta, eikä haittaa vaikka lasketaan muita kumoon, mitäs tulivat hänen rinteeseensä.

Vierailija
4/12 |
27.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne kaikki ovat pohjimmiltaan ihan samanlaisia.

Vierailija
5/12 |
27.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

suunnittelisin reitin järkevästi.



Me ollaan käyty Rukalla joka vuosi ja tykätään paikasta paljon. Moni sanoo, että Levi on paljon parempi ja sen takia nyt lähdetäänkin hiihtolomalla Leville.

Vierailija
6/12 |
27.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ymmärrä miksi pitäisi kulkea keskuksesta toiseen. Siirtymisiin ja siirtymisten valmisteluun menee paljon aikaa, josta ei mielestäni ole pahemmin mitään iloa. Jos haluatte erilaisia paikkoja nähdä, niin menkää johonkin rauhalliseen syrjäisempään paikkaan mökkiin ja nauttikaa rauhallisuudesta ja kiireettömästä ulkoilusta viikko. (Eikä tarvitse ihan missään korvessa olla, joku pienempi keskus esim. Salla ja mökki jostain muualta kuin ihan rinteiden alta. Jo 500 m - 1 km pois rinteiden alta, niin on aika rauhallista.) Ja toisen viikon voitte olla vaikka Levillä tms, jossa on kaikki "huvitukset" ja käytte kylpylöissä jne.



Mun mielestäni parasta Lapissa on juuri se rauhallisuus ja se, että kulkee ihan rauhassa ja kiireettömästi. Ehtii istumaan nuotiolla paistamassa makkaraa ja juomassa mehua vaikka kaksi tuntia. Se mielestäni on todella hyvä kokemus ns. etelän kaupunkilaiselle, että mitään ei tapahdu ja on hiljaista. Menee tosin useampi päivä, että osaa rauhoittua, joten sitä ei pysty edes kokemaan keskuksesta toiseen "pomppimalla".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
27.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

olaan käyty Taivalvaaralla hyvä paikka perheen kans käyvvä

Vierailija
8/12 |
27.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syy tähän reissuun on se, koska rakastamme laskettelua tosi paljon kaikki ja haluamme nähdä pohjosen laskettelukeskuksia. Myös näämme kierrellessä samalla vähän sitä lappiakin, jota emme ole nähneet. Onko helmi- vai maaliskuu parempi kuu tämän reissun tekemiseen? Siis tarkoitan tässä nyt lämpöasteita, väkimäärän paljoutta, lumimäärää, rinteiden kuntoa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
27.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

on yleensä rauhallisempaa, mutta riski kovista pakkasista on suurempi. Helmi-maaliskuussa on hiihtolomat. Lunta kyllä pitäisi riittää hyvin huhtikuullekin.



Jos voitte välttää hiihtolomaviikkoja, niin se kannattaa. Paljon väljempää, rinteet pysyvät hyvässä kunnossa ja majoitustakin saa halvemmalla. Itse olin joskus viikko viimeisten hiihtolomien loppumisen jälkeen, ja koko viikkona kertaakaan ollut hiihtohissiin yli 2 ihmisen jonoa!

Vierailija
10/12 |
27.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja käyneet lasten kanssa vaunulla/autolla aikaisemmin?



Itse unohtaisin sen vaunun tms ja vuokraisin mökin. Me ollaan tuota joskus kokeiltu ja koskaan en enää lähtisi. Syy: jos pakkasta on -35 tai lunta tulee puoli metriä hetkessä niin tuo on ihan saatanasta, etenkin lasten kanssa. minä olen ainakin liian mukavuudenhaluinen tuohon. Etenkin lasketteluvarusteiden ja märkien vaatteiden säilytys siellä vaunussa on kaukana lomasta. JOku varmaan tykkää joo, mutta minä sain tarpeekseni :)



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
27.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaunuilleet ja asuntoautoulleet aikaisemmin ja myös talvella esim. Etelä-Suomessa ja -Ruotsissa. Mökki vuokrataan sitten sellaisille paikoille, jossa ollaan pidempään. Ja tuoki vain oikeastaan senki takia, että saamme kunnolla peseydyttyä.



Meillä on oma auto todella pieni ja siihen ei kyllä mahtuis meidän reussun kamat. Varsinkin jos otamme vielä laskettelulaudat, -sukset ja normaalit sukset mukaan. Eli myös tuonki takia ottamme asuntoauton- tai vaunun.

Vierailija
12/12 |
27.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tuoki vain oikeastaan senki takia, että saamme kunnolla peseydyttyä.

jos meinaatte kerran lasketella.