Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos haluaa laihtua nopeasti,

Vierailija
16.07.2011 |

paljonko pitäsi vuorokauden kalorimäärä olla? Onko 1200 kcal liian vähän? Jos normaalisti saa jotain 2000kcal/vrk.

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
16.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

nutraaminen on aika oiva tapa pudottaa painoa nopeasti. Mutta se ei sovi, jos olet normaalipainoinen ja haluat silti laihduttaa.



T: -10 kg kesäkuun alusta.

Vierailija
2/14 |
16.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse nutrasin 5 viikossa 11 kg 71 kilosta 60- kiloiseksi, pituus 168 cm. Se teksti on paketissa vain siksi, ettei kehittyisi anoreksiaa ja valmistaja saisi syytteitä! Jos rasvaa on reippaasti, nutraaminen sopii myös normaalipainoiselle ihan hyvin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
16.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyselee tyhmä, joka ei ole koskaan laihduttanut. Siis joudaanko jotain nutridiet-pirtelöitä vaan eikä syödä mitään?

Vierailija
4/14 |
16.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ne kilot tulee korkojen kera takasin... normiruokaa, mutta vähän ja pieniä annoksia.. siis hiilareita vähemmälle, herkut pois.. mikä olis hyvä kalorimäärä/vrk? Ylipainoa on noin 15kg.

Vierailija
5/14 |
16.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

miten nutrataan ???

Vierailija
6/14 |
16.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

paljonko painat? BMI? Liikuntaa viikossa?



1200 kcal dieetillä laihtuu nopeasti, mutta energiaa tulee todella vähän, mistä seuraa väsymystä ja voimattomuutta, ja jatkossa syömishimoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
16.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

bmi jotain 28 tienoilla. ei ylipainoa on. liikuntaa kerran viikossa, jumppa.

Vierailija
8/14 |
16.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

en halua noita pussi diettejä, ne kilot tulee korkojen kera takasin... normiruokaa, mutta vähän ja pieniä annoksia.. siis hiilareita vähemmälle, herkut pois.. mikä olis hyvä kalorimäärä/vrk? Ylipainoa on noin 15kg.

Eipähän se ihan noinkaan mustavalkoisesti mene. Jos pussikuurin jälkeen jatkaa normaaliruokavaliota kevennetyllä linjalla (ts. uuden energiantarpeen mukaisesti) niin ei ne kilot mitään takaisin tule.

Mutta joo, en itsekään noita harrasta, en jaksaisi syödä pelkästään mitään pussipaskoja.

Mutta että paljonko pitäisi saada kaloreita vuorokaudessa...riippuu miten paljon haluat pudottaa esim. kuukaudessa. Tuhannen kcal:n vaje/päivä vie noin sen kilon viikossa. En minä ainakaan siitä enempää lähtisi karsimaan syömisiä, koska vaikka kuinka laihduttaa, niin ei sen nyt tarvitse mitään turhan niuhoa kidutusta olla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
16.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sen jälkeen kevyellä ruokavaliolla vielä 3 kiloa. Kilot ovat pysyneet poissa jo vuoden, eivätkä varmasti tule takaisin jos minusta on kiinni!

Vierailija
10/14 |
16.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aiinä syödään viisi päivää patukoita, pirtelöitä ym ja mulla lähti heti 1,5 kg! Ajattelin jatkaa vaikka tänään sorruinkin pullaan ja karjalanpiirakoihin:( mutta siis viidessä päivässä lähti tuo 1,5kg, huippua!



Minun olisi tarkoitus laihtua reilu 10kg. Ainakin minulla siis toimii ja tän jälkeen kevennetyllä karppi-linjalla:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
16.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

paino tippui 81.6kg -> 78kg, et ihan hyvin. Jatkan edelleen nutraamista, mut tänään sorruin sit irtokarkkiin ja muuhun lihottavaan. Mut huomenna jatkuu.

Tän päivän himot johtui varmaan siitä, et eilen kävelin reippaasti 15km ja tänään 13km.

Ja eilen viä vatsa-peppu jumppa.

En anna tän päiväsen latistaa, vaan dieetti jatkuu ja nää läskithän lähtee.

Vierailija
12/14 |
17.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaveri laihdutti sillä 20kg, ja takasin on kilot tullu korkojen kera.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
17.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nopeasti laihtuu kun ei syö aamulla.. mä söin ekan kerran noin klo 11-12 aikoihin ja nopeasti tippui kilot. Hyvä keino aamuille jolloin tekisi mieli ruokaa, niin on syödä muutama karkki ni menee ruokahalu :) kaikkien mielestä ei varmaankaan oon terveellistä, mutta mä oon ainaki ihan terveenä ja virkeenä pysyny! nii ja sit päivä ja ilta aikaan syö ihan normaaleja annoksia ja jättää ylimääräset herkut pois! NIi ja liikunta!!

Vierailija
14/14 |
17.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

miten sen painon saa oikeesti pidettyä tos pussikeittokuurin jälkeen? kaveri laihdutti sillä 20kg, ja takasin on kilot tullu korkojen kera.

Muuttamalla ruokavaliota niin, että se vastaa uutta energiantarvetta. Eli ihan yksinkertaisesti: jos 90-kiloisen naisen energiantarve on se ~2500kcal/vrk ja hän laihduttaa 20kg, on uusi energiantarve se ~2100 (luvut hieman summittaisia ja nopeasti vain jollain kalorilaskurilla laskettuja) niin keittokuurin jälkeen hän muuttaa ruokavaliotaan niin, että saa tuon 2100kcal/vrk. Tällöin hän ei laihdu eikä liho. Ja toki sitten jos vielä haluaa normiruokavaliolla laihduttaa, niin sitten laskee tuota kcal-määrää haluamansa verran.

Mutta toki jos keittokuurin jälkeen jatkaa vanhoja elämäntapoja, eli syö sen määrän, joka piti hänet 90-kiloisena tai sitten siitä vielä enemmän, jos paino oli ennen kuuria koko ajan noususuuntainen, niin tottakai ne kilot silloin tulevat takaisin.

Eli uudet elämäntavat vain kehiin. Käyttää apuna vaikka laskureita sun muita siihen asti, kun löytää ne itselleen sopivat elämäntavat. Ja siitä eteenpäin sitten jatkaa niitä ihan normaalielämään kuuluvina: järkeä käyttämällähän sen tietää onko ruokamäärä sopiva - jos paino nousee/laskee liikaa, silloin energiaa saa liikaa/liian vähän ja jos pysyy samassa, kulutus ja saanti ovat tasapainossa.

Tasan sama asiahan tuo on kuin "normidieetinkin" jälkeen, ei saa palata vanhaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä yhdeksän