Tykkäitkö jos et itse olisi kotona ja
esom. miehen sisar tulisi sillä aikaa teille ja siivoaisi ja tekisi ruokaa jääkaapissa olevista tarvikkeista jotka sinä olist varannut johonkin toiseen ruokaan?
Kommentit (37)
siivouksen luonteesta ja laajuudesta ja siitä, olisivatko ruuan raaka-aineet sen päivän arkiruokaa vai jotain erityisempää varten.
kotona kun sisar tuli käymään ja oli huseerannut siellä sitten.
Loppupeleissä minulle täysin yhdentekevää mitä ruokaa jääkaapissa olevista raaka-aineista syntyisi. Ja aina positiivistä jollei mun tarvitse ruokaa laittaa ja jos siivoaa vielä niin aina parempi. Mieheni hyvä tekemään kala- ja liharuokia mutta jos muut kyseessä sisarensa saisi ilolla olla kokki...
Miksi hän katsoo vierestä tuollaista? Jos taas antoi luvan, niin sittenhän asia on ok.
Meillä siivoo ja kokkaa ketä ehtii. Miehen sisko tekee ihan sika hyvää ruokaa ja onhan se vaihtelua, kun saa syödä jotain muutakin, kun "meidän"perheen ruokia.
Vetäisin sisaren röyhkeydestä itkupotkuraivarit ja heittäisin tekemänsä ruuat roskikseen. Sitten kävisin marttyyrinä kaupasta hakemassa sisaren tuhlaamat ainekset ja tekisin aikomani ruuan itse. Tietenkin myös siivoaisin uudelleen koska vain minä siivoan meillä.
Olen varmaan niin pikkusieluinen ja naurettava ihminen, mutta en voi sietää ajatusta perheen ulkopuolisesta ihmisestä kokkailemassa ja siivoamassa minun kotonani.
mutta asiaa pohdittuani, jos mieheni olisi tämän sallinut, olisi homma ihan ok. Onhan tämä miehenikin koti. Ja toisaalta olisi ihan mukavaa tulla siivottuun kotiin ja jos sisko olisi vielä hyvä ruoanlaittaja....
Turha vetää hernettä nenään. Toiset valittaa kun ei saa mitään apua... Puhu miehesi kanssa, että ensi kerralla sisko katsoo lasta ja mies siivoaa ja kokkaa, jos vieraan ahkeroiminen ärsyttää.
kiljuisin riemusta jos joku muu kuin minä täällä siivoaisi ja tekisi ruokaa.
Mutta toisaalta, olisi kiva jos kerrankin joku muu siivoaisi ja tekisi ruoan. Tämä miehen siskokin varmaan halusi ilahduttaa sinua.
Minun siskoni asenne on se, että hän tulee ja pelastaa lapsemme huonoilta vanhemmilta ja minun äitini uhrautuu siunaillen ja päivitellen ja sotkee sitten kaikkki tavarat pois paikoiltaan.
Siitä en pidä.
Joku vetäisi raivarit tuollaisesta syystä :D. Meille saisi ainakin tulla auttamaan. Miksi loukata siskoa, joka halusi helpottaa perheen elämää. Ei ihme, että täällä niin monella on ongelmia miehensä kanssa, jos pitää keksimällä keksiä ongelmia.
Toinen vaihtoehto, että olisivat koko sakki odottaneet, että sä tuut töistä tai missä oletkin, ja alat siivota ja laittaa ruokaa? Ilmeisesti miehesi ei ole em. hommiin kykeneväinen.
Ihana, avulias ja ystävällinen teko!
mutta jos olisin varannut kaappiin tarvikkeet jotakin erityisempää ruokaa tai tilaisuutta varten ja jos joku ne sieltä tuhoaisi niin kyllä mua ainakin ärsyttäisi.
Eri asia jos käyttäisi muita aineksia ja niistä kokkailisi. Sellaisesta voisin olla ihan kiitollinenkin.
Lähtökohtaisesti en kyllä tykkäisi jos kysymättä kukaan alkaisi keittiössäni touhuamaan. Yleensä kuitenkin on omiakin suunnitelmia ruuanlaitoista jne.
niin ok.