Miten puuttuisit, vai puuttuisitko mitenkään? Tokaluokkalaiset pojat ja tekstarit..
Pojallani on kavereita, joita näkee koulun jälkeen, kyläilevät toisillaan tai ajelevat pyörillä lähitienoilla.
Poikani on nyt tietystä syystä kotiarestissa, eikä saa lähteä kavereilleen.
Eräs pojan kavereista on parina päivänä laittanut tekstareita pojalleni, että tulisi heille tai hän meille. Poikani on vastannut, että nyt ei sovi, ei saa tulla. Syytä ei ole kehdannut kertoa (että on kotiarestissa).
Tältä kaverilta tullut tänäänkin 3 tekstiviestiä sen jälkeen, kun poikani oli laittanut ettei pääse, ja niissä luki "älä kuseta" toisessa "älä puhu paskaa" ja kolmannessa "älä vittu valehtele"
ja katsoin siis poikani lähettämät viestit, niissä oli vaan että "en pääse nyt" ja "ensi viikolla sitten, mä en nyt pääse!"
sanoin pojalleni, että ei vastaa enää tuollaisiin viestiin, ja kehotin häntä sanomaan koulussa kaverilleen, että varoo mitä kirjoittaa, äiti lukee välillä hänen viestit. Poikani kuitenkin kieltäytyi ja sanoi että mun ei pitäisi puuttua asiaan, mutta tuntuu kuitenkin olevan vähän murheissaan tästä asiasta...
Kommentit (19)
Mitäs jos opettaisit poikasi kertomaan totuuden, siis että on kotiarestissa eikä pääse ulos. Siten ei kaverit kaikkoaisi... Nyt ne kuvittelee ettei poikaasi huvita lähteä ulos heidän kanssaan.
eli me vanhemmat olemme kieltäneet. Ei kai sitä kavereiden tartte kaikkea tietää, eli syytä siihen miksi ei pääse. Eikö vanhemman kielto pitäisi olla riittävä perustelu?
Eikä se mielestäni oikeuta noin typeriä tekstiviestejä...
ap
poika sai yhteen väliin tuollaisia viestejä yhdeltä pojalta. Ei vastannut niihin. Eivät ole enää tekemisissä juurikaan. Joskus se yrittää meille kylään mutta en päästä. On muutenkin tosi ärsyttävä kakara.
Itse ottaisin yhteyttä heihin ja kertoisin, että poika viestittelee tuolla tavalla. Ei ole minusta ollenkaan tokaluokkalaiselle sopivaa kielenkäyttöä (jos kenellekään).
Mitäs jos opettaisit poikasi kertomaan totuuden, siis että on kotiarestissa eikä pääse ulos. Siten ei kaverit kaikkoaisi... Nyt ne kuvittelee ettei poikaasi huvita lähteä ulos heidän kanssaan.
eli me vanhemmat olemme kieltäneet. Ei kai sitä kavereiden tartte kaikkea tietää, eli syytä siihen miksi ei pääse. Eikö vanhemman kielto pitäisi olla riittävä perustelu? Eikä se mielestäni oikeuta noin typeriä tekstiviestejä... ap
Kaverit tosiaan voivat kuvitella että lapsellasi on jotain muuta tekemistä esim. jonkun muun kaverin kanssa.
Ei tosiaan sun pojan tarvi kertoo kavereille miks ei pääse. Jos on ilmottanu ettei pääse, sen täytyy riittää. Jos mä kuulisin että mun tokaluokkalainen poika lähettelis tollasia viestejä, niin kun sun pojalle lähetellään, olisin tosi vihanen pojalleni.
Ei kuulosta tokaluokkalaisen puheilta, ellei sillä ole häirikköveljeä.
Kaverit tosiaan voivat kuvitella että lapsellasi on jotain muuta tekemistä esim. jonkun muun kaverin kanssa.
Kyse onkin kai lähinnä siitä, miten tuollaiseen kielenkäyttöön pitäisi suhtautua!
Soita pojan vanhemmille ja kerro, millaista kieltä lapsensa käyttää. Ja sitten ilmoita, että sinun poikasi ei halua olla missään tekemisissä mokoman villi-ihmisen kanssa ennen kuin opetetaan vähän käytöstapoja.
yhteyttä törkyturvan vanhempiin. Asiaton viestittely ja haukkuminen loppui.
En ole edes varma, miltä näyttävät, kerran vanhempainillassa näin mutten ole varma ovatko juuri he kyseisen pojan vanhemmat.
Mitäs jos mä laittaisin pojan kännykästä tälle pojalle seuraavan kerran (jos tuollaisia viestejä vielä tulee) jonkun viestin.. mitähän siihen kirjottaisin, jotain kielenkäytöstä? ja allekirjoitukseksi nimeni ja "Nico-Petterin" äiti"
ap
no minä ottaisin vanhempiin yhteyttä. Useimmat kuitenkin haluaisivat tietää jos oma lapsi käyttäytyy huonosti.
Minusta on aika erikoista, että et tiedä yhtään lapsesi kavereiden perheistä. Edes nimiä ja yhteystietoja?
no minä ottaisin vanhempiin yhteyttä. Useimmat kuitenkin haluaisivat tietää jos oma lapsi käyttäytyy huonosti.
Minusta on aika erikoista, että et tiedä yhtään lapsesi kavereiden perheistä. Edes nimiä ja yhteystietoja?
Toki tiedän useimpien poikani kavereiden vanhemmat ja on puhelinnumerot ja osoitteetkin ja ollaan juteltukin useasti, mutta juuri näitä kyseisiä vanhempia en tunne.
ap
Ja soisin ihan että joku muu ojentaisi vastaavasti omaani. Kyse oli silloin kilauttelusta, eli soiteltiin ja sanottiin rumia sanoja puhelimeen, sitten naurettiin. Mä vastasin ja sanoin että tiedättehän että näin ei puhelimessa tule käyttäytyä. Toisen kerran oli puhe juuri viesteistä ja sanavalinnoista, silloin kaikki pojat olivat yhdessä tölväilleet. En mennyt kantelemaan vanhemmille, jotka ovat tervehdystuttuja, mutta tässä tilanteessa auttoi se että koko kylä kasvatti.
Nykyisin ollaan niin kamalan varovaisia mitä uskalletaan toisen lapselle sanoa! Tuossakin tilanteessa, jos poika olisi vanhemmilleen kertonut ja olisin saanut vihat niskoilleni olisin ihan suoraan voinut sanoa että mistä oli kyse ja selkä suorana käytöstäni puolustaa.
en minäkään moisesta kaverista ilahtuisi lapseni kohdalla :( Varmasti ei lapsesi kehtaa moiselle "kovikselle" kertoa mistään kotiaresteista. Pidäpä varasi oman lapsesi suhteen, ettei luisu huonoille teille.
Ei kuulosta tokaluokkalaisen puheilta, ellei sillä ole häirikköveljeä.
älä kulje silmät ummessa.
Ei kuulosta tokaluokkalaisen puheilta, ellei sillä ole häirikköveljeä.
älä kulje silmät ummessa.
puhuu vai?! Ei ehkä kaikki sentään... Ja vielä pahempi, jos se on vanhemmille yks hailee miten puhuvat. Tarvii selvästi keksiä kapinaan jokin rankempi keino, jos äiti v*tuilee lasta sujuvammin vastaan :(
otin lapsen puhelimen mukaani ja kävin näyttämässä viestit lähettäjän vanhemmalle. Ihan asiallisesti keskusteltiin ja lupasivat keskustella asiasta lapsen kanssa. Ja ilmeisesti meni hyvin, koska vastaavanlaisia viestejä ei enää ole tullut.
Ja tässä oli se hyvä puoli, että viestien kirjoittaja ei saanut tietää keneltä tieto oli tullut vaan kotona oli keskusteltu yleisesti kuinka puhelimen kanssa tulisi käyttäytyä. Ja joo lapset ovat edelleen hyviä ystäviä keskenään;)
jos en tuntisi vanhempia, laittaisin pojan puhelimesta tän kaverin puhelimeen tekstarin tyyliin: meidän pojalle ei tällaisia viestejä tarvitse lähetellä enää, terveisin X:n äiti.
Mitäs jos opettaisit poikasi kertomaan totuuden, siis että on kotiarestissa eikä pääse ulos. Siten ei kaverit kaikkoaisi... Nyt ne kuvittelee ettei poikaasi huvita lähteä ulos heidän kanssaan.