Mä inhoan vaihdevuosia
hormonilääkitys ei enää toimi, pitää siirtyä stydimpään kamaan ;(
pahuksen helteet taas tulossa, sain ajan gynelle vasta 27.7.
Ikää 52v
Kommentit (18)
tuli prozac ja samalla loppui kuumat aallot, nyt ei oo ongelmia ollenkaan. En suostuis ottaan hormooneja.
mulla nyt kauheeta turvotusta, hikoilee, ja vuotaa kun seula hb laskee on 80
en jaksais enää
mikä sulle auttoi??
Mä olen 54, eikä mulla ole vielä mikään muuttunu, uteliaisuutta kysyn, mitä on edessä.
Täällä "kauhulla" odotellaan.
46 v
eli sulla on vielä toivon mukaan monta vuotta edessä ilman näitä kammotuksia, onneksi lääkitys auttaa!
AP
prozacia (fluoxetine) masennuksen hoitoon, se auttaa tosi paljon vaihdevuosiongelmiin, nyt jaksaa paljon paremmin kaikenlaista ja hikoileminen lakkasi kokonaan.
käytin vuosia femilar e-pillereitä ja niiden aikana ei kuukautisia ollut olenkaan, aloin saamaan vaihdevuosi oireita, lopetin pillerit ja tsekattiin onko vaihdevuodet alkaneet ja olihan ne.
Nyt on käytössä Femoston 1/10.
alkoi olla 46-v, jo pari vuotta ennen sitä kuukautiskierto lyhentynyt. Kauheat aamuyön hikoilut, nivelsäryt. Femisoija helpottaa jonkin verran.
t. 46-v
lyhenee lyhenemistään. Muita oireita ei juurikaan ole.
lyhenee lyhenemistään. Muita oireita ei juurikaan ole.
jo 42vuotiaasta, pian olikin vaan vajaa viikko vapaata vuodosta
nyt si t vuotaa kaksviikkoo solkenaan, jopa enempikin voi olla peräti kaks päivää vuodotta ja taas alkaa.....
sit voi olla kolme kuukautta ilman vuotoa jne jne
nyt on olut kolmekuukautta vuotoa enempi ja vähempi, ja hb alhainen, rätti pepussa saa olla kaiken varalta :(((
maha turpoo, hikoilee, heikotta, masentaa ::::::(
Esimerkiksi oma äitini. Toivottavasti se on perinnöllistä sitten kun siihen ikään ehditään
ja sinutkin pian kärrätään kaatikselle. Voi olla että joudut sinne jo paljon aikaisemminkin, yleensä vittumaisille ihmisille käy niin.
ongelmajätettä
Mulla on ikää 51 vuotta ja menkat tulee ihan säännöllisesti. Ei mitään vaihdevuosioireita ole vielä. Menkat tuntuu vaan niin turhilta, kun ei tässä enää lisääntymässä olla.
en tiedä koska vaihdevuodet tulevat, ikää nyt 47v. Jotain hikoilupuuskia on tullut, oisko jo sitten vaihdevuosia.
toivon, että runsaalla liikunnalla ja terveellisillä ruoilla oireita ei pahasti tulisi.
Mitäpä jos lähtisit suosiolla ongelmajätelaitokselle täältä ivaamasta.
ongelmajätettä
tuli prozac ja samalla loppui kuumat aallot, nyt ei oo ongelmia ollenkaan. En suostuis ottaan hormooneja.