Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

auttaako liikunta masennukseen?

Vierailija
22.05.2011 |

Onko kellään kokemusta?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
22.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

siitä, miten vakava masennus on ja myös siitä, miten masennus oireilee. Mulla oli keskivakava masennus, joka oireilli mm. erittäin pahana unettomuutena. Mulla ei ollut masennuksen pahimmassa vaiheessa todellakaan mitään halua tai kykyä liikkua, liikkuminen alkoi uudestaan kun olin vähän kuntoutunut.



Olen kuullut joidenkin sanovan myös sitä, että liikunnasta saatavaa mielihyvää ei masentuneena tule.



Toki kannattaa kokeilla, onko siitä apua, mutta en suositteleisi neuvomaan vakavasti masentunutta henkilöä menemään lenkille. Se saattaa tuntua aika loukkaavalta. Monesti masennukseen sairastuneella ihmisellä ei yksinkertaisesti ole voimavaroja liikkua.

Vierailija
2/4 |
22.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan tutkitusti nostaa mielialaa.

Sairaaloissakin on tämän vuoksi liikuntaryhmiä, ja masentuneita kannustetaan liikkumaan edes vähän - ja sairaalassa hoidetaan vaikeasti masentuneita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
22.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainakin lievään masennukseen ulkoilu auttoi, ei niinkään urheilu, siihen ei ollut voimia. Masennus meni ilman lääkkeitä ohi.



Vierailija
4/4 |
22.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tutkimusten mukaan säännöllinen liikunta auttaa masennukseen melkein yhtä hyvin kuin lääkkeet.



Sitten tulee mutta. Itse kuulun ihmisryhmään, jolle on nalkutettu liikunnasta lapsuudesta asti. Inhoan sitä. Jo pelkkä sana "liikunta" saa niskakarvani pystyyn.



Liikunta harvoin tuo minulle kunnon mielihyvää, etenkään masentuneena. Aikanaan meillä oli mieheni kanssa tapana käydä yhdessä lenkillä ja hän sanoi, että minusta tulisi hyvä sissisotilas, koska mitä pidempi lenkki oli, sitä vihaisemmaksi tulin aina sen lopussa. Ulkoilun päätyttyä olisin melkein voinut ampua jonkun.



Omaan tahtiin kävely ulkona luonnossa on mukavaa, mutta masennuslääkkeeksi siitä ei minulle ole. Suurimman mielihyvän olen joskus saanut oikein vauhdikkaasta vatsatanssitunnista.



Liikunnan tulisi olla säännöllistä ja usein toistuvaa, jotta siitä olisi apua masennukseen. Vuosien varrella en ole vielä koskaan päässyt tuohon tilanteeseen.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän yksi