Miksi muualla euroopassa
naiset panostavat ulkoasuunsa paljon enempi kuin suomessa? Enkä tarkoita nyt yleistää, viime vuosina on katukuvassa alkanut näkyä aina vain enempi tyylikästä ja sopivaa asukokonaisuutta.
Tietääkö joku fiksu tälle jotain todellista pohjaa? Ainakin Latviassa lienee peräisin Venäjän vallan alta?
Kommentit (7)
Eli nainen on miehensä käyntikortti, pitää olla tyylikäs ja edustava.Suomessa nainen käy töissä ja siksi vaateparsi karu.
Se on yksi syy. Esim. Venäjällä naisen pitää satsata ulkonäköön, jotta pääsee hyviin naimisiin - se on naisen tärkein ura.
Täällä myös elää muutenkin "rumat ne vaatteilla koreilee" -mentaliteetti eikä haluta "hienostella". Toki sääolosuhteetkin asettavat rajoitteita, täällä puolet vuodesta on sellaista että pikkukorkkareilla ja siroilla takeilla ei oikein pärjää.
Eli nainen on miehensä käyntikortti, pitää olla tyylikäs ja edustava.Suomessa nainen käy töissä ja siksi vaateparsi karu.
tässä on totuudensiemeniä:)
minusta edelleen vaikuttavat tuollaiset vanhat ajatusmallit eli ei saa korostaa itseään, kaunistautuminen on turhamaista, syntiä jne. Suomessa on kuitenkin syvät kristilliset juuret ja sieltä ovat peräisin monet näistä ohjeista - osaa niistä edelleen noudatetaan (esim. lestadiolaisten keskuudessa). Suomalaisilla on myös huono itsetunto; ei haluta vetää huomiota itseen tai olla huomion keskipisteenä.
Suomen loskissa on vaan käytännöllisempää kulkea tasapohjaisissa kengissä kuin koroissa. Ja hiuksia on turha laittaa, kun lakin alla lyttääntyvät kuitenkin tai ainakin sähköistyvät.
Toisaalta suomalaisäidit osaavat pukeutua ainakin täällä Keski-Euroopassa kunnolla ja ulkoilla talvellakin lasten kanssa kunnon vaatteissa.