Alkoholi ennen rv 4, vedin kunnon kännit monta kerta
Kommentit (38)
Eli tuli otettua kahdet kunnon kännit ja syyllisenä etsin tietoa netistä. En siis myöskään tiennyt olevani raskaana.
Alkoholi voi vaikuttaa sikiöön jo heti raskauden alettua ennen kuin se edes on kiinnittynyt kohdun limakalvoon. Mutta vauriot onneksi tuossa vaiheessa ovat niin isoja, että alkio joko menee kesken tai jatkaa ihan normaalia kasvuaan. Mitään turvallista aikarajaa alkoholille ei voida nykytutkimuksen mukaan antaa.
Meille syntyi täysin terve poika, mutta kyllähän se syyllisyys pilasi alkuraskauden.
Alkoholi nimenomaan on kaikkein vaarallisin päihde, etenkin alkuraskaudesta. Miksi ihmeessä ap:n piti juoda noin monta känniä, kun kerran raskauden mahdollisuus oli olemassa?
näitä äitijeesuksia. Tottakai sitä pitäisi lopettaa alkoholinkäyttö kokonaan siinä vaiheessa, kun alkaa harrastaa seksiä...
Se nyt vaan on tosiasia, että alkoholi voi aiheuttaa vaurioita alkiolle ja sikiölle. Ei sitä kukaan ilkeyttään sano.
Ei kukaan ole sanonut ettei alkoholi ole vaarallinen!
Mutta ei ole mitään näyttöä että munasoluun voisi vaikuttaa rv 4 koska se ei todellakaan saa ravintoa naisesta. Paitsi eräät saa miehen pippelistä alkion ja se kiinnittyy istukalla niinkuin ankkurilla kiinni! :)
Jos et usko, puhu neuvolassa ne kertoo ettei sillä ole väliä juoko ennenkö kuukautiset on myöhässä.
6
Jostainhan se kohtuun kulekutuvan munasolunkin täytyy ravinteensa saada. Mistä muualta kuin äidistään.
alkuvaiheessa ollut alkoholinkäyttö vaikuttaa siten, että jos siitä on aiheutunut hedelmöittyneelle munasolulle/alkiolle haittoja, tulee keskenmeno. Jos ei, niin mahdolliset syntyvän lapsen vauriot eivät todennäköisesti johdu alkuraskauden alkoholinkäytöstä.
mutta keskenmeno ei kuitenkaan ole syntyvän lapsen vaurio, jos lapsi ei edes synny...
#30
Kyllä minä keskenmenonkin vaurioksi luokittelisin.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:HumanEmbryogenesis.svg
day 1 on siis hedelmöittymispäivä, n 2 viikkoa kuukautisten alkamispäivästä jos kierto n. 28 vrk.
[quote author="Vierailija" time="10.07.2011 klo 20:33"]meuhkaus on ihan käsittämätöntä... Luonto on viisas - kun äiti ei vielä tiedä olevansa raskaana, alkion vaurioittamisen riskit ovat todella pienet.
Tiesittekö, että vain pieni osa jopa alkoholistiäitien lapsista vaurioituu? Ja että äidin tupakointi ryyppäämisen lisäksi nostaa sikiövaurioriskin ihan uuteen ulottuvuuteen?
[/quote] niin varmaan , miks suomi on sitten täynnä vammaisia ihmisiä?
sain vastaukseksi että sillä ei siinä vaiheessa ole ollut mitään vaikutusta sikiöön, ja että jos olisi niin erittäin suuri osa kaikista Suomen vauvoista olisi saanut saman vaurion. Kuulemma erittäin yleinen kysymys ensimmäisellä neuvolakäynnillä...
Tulee todennäköisesti pois jos vioittunut.
helpottaa vaikka olin varmasti 4-6 kerta todella kännissä, matkalla
Vamman tuottaminen alkiolle on mahdotonta koska sellaista ei ole. Munasolu irtoaa rv 2 ja rv 3 kiinnittyy, rv 4 joko kuukautiset alkaa tai tiedät että kuukautiset jää tulematta.
Munasolu jakautuu, ei ole yhteydessä äidin verenkiertoon.
Sitten kun jakautuva solu jakautuu väärin niin mitä varhaisemmin virhe tulee niin sitä vaikeammat on seuraukset. Mutta alkoholi ei näitä vammoja tee. Narkkarit, alkoholistit, ties mitkä nistit vetää kovempaa ja kauemmin ja saattaa saada terveen lapsen.
Eräille on vaan tärkeämpää jättää vierotusoireet lapselle kuin itselleen.
Alkoholi nimenomaan on kaikkein vaarallisin päihde, etenkin alkuraskaudesta. Miksi ihmeessä ap:n piti juoda noin monta känniä, kun kerran raskauden mahdollisuus oli olemassa?
alkoholi kaikkein vaarallisin päihde alkuraskaudessa, mutta ei se NOIN alkuraskaudesta vielä mitään vaikuta. Ei silloin ole vielä mitään mihin se vaikuttaisi. Mutta tottakai tuosta eteenpäin kaikki päihteet on haitaksi, ap voi siis huokaista helpotuksesta kun kännejä veti vasta tuossa vaiheessa ;)
Ehkä kannattaisi soittaa vaikka neuvolaan ja keskustella asiasta terveydenhoitajan kanssa, jos se vaikka rauhoittaisi sinua, kun selvästi pohdit asiaa paljon.
Se voi tulla ilmi vasta kouluiässä. Joten siihen asti saa aamupuuronsa syödä epävarmuudessa. Äiti ainakin. Ja kyllä alkiokin voi vahingoittua.