Painan 110 kg ja olen raskaana - kokemuksia neuvolantätien reaktioista, painonnousun kurissa pitämisestä jne.?
Kommentit (17)
painaa 110 kg? Mitä sä oikein syöt, ihan mielenkiinnosta?
Olen kuin bulimikko jolle tulee ahmimiskausia, mutta en ole koskaan oksentanut.
Tai kyllä mä muutaman kerran kymmenen vuoden aikana oksensin...Mutta se tuskin täyttää perinteisen bulimikon tunnusmerkkejä.
Paino on noussut parissa vuodessa 25kg enkä saa pidettyä itseäni kurissa kuin pieniä jaksoja ja sitten tulee taas repsahdus. Nyt painan 96kg. Tiedän että jotain on tehtävä, mutta en vain pysty... :(
Jospa olisikin bulimia tai anoreksia niin saisikin sellaista apua joka ottaa tosissaan ja kohtelee syömishäiriön omaavana ihmisenä, mutta tuntuu, että lääkärit ei tajua miten henkisesti raskasta BED oikeasti on.
Niin ja itse olin 110kg kun olin raskaana ja en lihonnut lainkaan raskausaikana. Eli laitokselta pääsin kotiin muutaman kilon keveämpänä.
Saman verran kun lähdin synnyttämään. =) Parissa viikossa olin 12kg laihempi kuin raskaaksi tullessa.
Asiallista oli neuvolan suhtautuminen.
90 ennen synnytystä ja 85 sen jälkeen. Neuvolan täti ja lääkärit kehuivat kovasti. Mua hirvitti raskausajan diabetes niin paljon, että söin todella terveellisesti koko ajan.
Nyt olen taas raskaana ja painoa 98kg.
Neuvolassa viimeksi suhtauduttiin ihan ok, mutta vaistosin sen, että täti kyttää ja tuomitsee mun raskauden. Raskausdiabetes oli, mutta kaikki hyvin lopussa.
Painan siis nyt 98kg ja raskaus alussa.
Kehuja vaan sain miten loistavasti raskasu meni
Alkupaino oli 109 ja lopussa painoin 122 kg. Kun tulin alitokselta painoin 102 kg
alati lenkille ja jumpalle halajavia äityleitä.
Vihanne uhallakin: Olette te kyllä aika hirveän lihavia.
Mihin se sinua sattuu? Pitääkö tulla puhaltamaan?
Selalnen tunnin-puolentoista tunnin lenkki
mutta mulla onkin painoindeksi ihan kohdillaan.
Tsemppiä teille ' muotojenne' kanssa :)
Ihan hyvin on suhtauduttu. Olen syönyt terveellisesti ja liikkunut paljon raskaana ollessani. Sokerirasitukset tehtiin molemmilla. Ekalla kerralla oli koholla, tokalla normaalit.
Ei tarvii olla kovinkaan korkealla arvot kun siihen tablettihoidon saa, sisäkalut ovat muuten hoitamattomana kovilla jatkuvista kohollaan olevista sokeriarvoista ja tekevät tuhoa ajanmittaan.
Sokerirastus kyllä tehtiin.