Pelottaa, japanilaisesta kaverista ei kuulu mitään
Jos se onkin kuollut tuossa järistyksessä, en saa koskaan tietää sitä, mulla ei ole sille muista yhteystietoja kuin netissä, enkä tunne sen kavereita tai perhettä. Maaliskuun alussa sen oli tarkoitus tulla Eurooppaan, mutta en tiedä, oliko ehtinyt matkustaa.
Kommentit (13)
Lähetin aamulla Facebookiin viestin, mutta ei ole siihen ainakaan vielä vastannut. Pidän peukut pystyssä.
ap
Ärsyttää nämä, jotka tulevat myötätuntoa ja sääliä kerjäämään jollakin puolituntemattoman kirjekaverin katoamisella.
Ärsyttää nämä, jotka tulevat myötätuntoa ja sääliä kerjäämään jollakin puolituntemattoman kirjekaverin katoamisella.
Ootpa kiva ihminen! Kysessä on todella hyvä kaveri vuosien takaa, mutta emme ole nähneet pitkään aikaan, koska hän muutti takaisin Japaniin. Nyt oli taas tulossa käymään Euroopassa.
En kai mä mitään sääliä täällä kerjää, mitä iloa mulle siitä olisi? Tällä palstalla ei vana saisi phua yhtään mistään, kun kaikki ärsyttää jotakuta.
ap
joten luultavasti ei vain pääse nettiin ilmoittamaan, että on ok. Toivotaan, että muutaman päivän sisällä saat kaveriisi yhteyden, jahka tilanne siellä vähän rauhoittuu.
joten luultavasti ei vain pääse nettiin ilmoittamaan, että on ok. Toivotaan, että muutaman päivän sisällä saat kaveriisi yhteyden, jahka tilanne siellä vähän rauhoittuu.
Ei vielä kannata ajatella mitään muuta, kuin että kaveri ei nyt vain pääse nettiin. Voihan olla, ettei hän edes hetkeen pääse koneelle, jos hän on vaikka vapaaehtoisena auttamassa, tai majoitettuna jonnekin muualle kuin kotiinsa.
ja silloin oli suuri maanjäristys just siellä enkä sen jälkeen tytöstä kuullut mitään. Aiemmin oli tosi ahkera kirjoittelija:(
suuremmin hätää. Pahimmat tuhot on pohjosemmassa.
muita murheita niin ettei tule ensimäisenä mieleen ilmoitella netissä tai muuallakaan kaukaisemmille ihmisille tilanteestaan.
En osaa olla huolissaan kun on Tokiosta ja asuu 3:ssa kerroksessa. Ei matkusta juuri lainkaan muualla Japanissa kuin Tokiossa ja Jokohamassa.
tietoliikenneyhteydet kuormittuneina ja oikeasti tapahtuisi hirveitä asioita, niin ei kyllä ekana tulisi mieleen lähteä facebook-profiilia päivittelemään.
ja varsinkin jos osaat sen japaniksi kirjoittaa niin etsimällä sillä netistä (sitten myöhemmin) voi löytää juttuja jos on kadonneena ollut tms. Tästäkin varmasti tulee kaikenlaisia kadonneiden/kuolleiden listoja nettiin. Punainen Risti avaa myös tällaisissa tilanteissa nettiin sivustot jonne laitetaan kadonneiden tiedot mm.