Suosittele mulle jotakin hyvää TV-sarjaa
Musta tuntuu, ettei töllöstä tule juuri mitään katselemisen arvoista. Johtuu kaiketi lähinnä siitä, etten tunne uusia sarjoja...
Osaisitko suositella mulle jotakin? Olen tykännyt seurata mm. näitä (jos vaikka antaisivat osviittaa siitä, millaista kannattaisi suositella):
- Rimakauhua ja rakkautta
- Täydelliset naiset
- Frendit
- Mad men
- House
- Greyn anatomia
- Onnea onkimassa
- Ketonen ja Myllyrinne
jne.
Osa noista tulee toki edelleen, mutta uusia vinkkejä olisi kiva saada.
Kiitti!
Kommentit (17)
Tuli joskus telkkarista, nyt katoin dvd:ltä.
(Ja seuraan useimpia mainitsemiasi sarjoja.)
Tulee Suomessa jotain vanhoja jaksoja nimellä rillit huurussa tms.
Täytyykin tutustua tuohon Vastatuuleen. Tuleeko nykyisinkin vai pitäisikö hankkia dvd:t?
Tuli muuten mieleeni vielä yksi aivan huippu sarja menneiltä vuosilta: Tahdon asia :)
AP
Tulee Suomessa jotain vanhoja jaksoja nimellä rillit huurussa tms.
Oon tainnut joskus vilasta loppua ennen Frendejä. Ihan hauskalta on vaikuttanut.
Pako-sarjan eka kausi oli myös koukuttava, mutta sitten se meni pilalle. Pitäisi kyllä saada jokin uusi koukutus!
Nimimerkki: Frendejä jo viidettä kertaa katsova AP ;)
Emmerdale on ilmeisesti monen suosikki, mutta itse en ole sitä katsonut. Se voisi olla hyvä!!!
brittihuumorista? Brittien "frendit", Paritellen (Coupling) on ihan hyvä. Samoin Ponille kyytiä. Ja tietty loistava Todella upeeta:)
- Frasier, sukkelaa komiikkaa, tosin pitää ymmärtää enklantia mitä varmaan teetkin (suomennokset ei pysy lainkaan perässä)
- Detroit-ja-jotain-numeroita yllättävän hyvä vaikken mistään CSI:n tyyppisistä tykkääkään, tässä Detroitissa on vanhojen poliisisarjojen meininkiä
Aattele minä oon vasta nyt ruvennu kattoo Grayn anatomiaa ja Täydellisiä naisia. Tykkään tosi paljon.
Tuo Paritellen kuulostaa tosi tutulta ja muistelen, että tykkäsin siitä suuresti. En muista, miksi en sitä ol aikoihin enää katsellut.
Ponille kyytiä ja Todella upeeta pitää kokeilla!
Jee, miten paljon vinkkejä! Kiitos! Lisäsin ketjun kirjanmerkkeihin ja aion todella tutustua ehdotuksiinne :) AP
Gilmoren tyttöjä ja Mentalistia. Greyn anatomia on myös huippu, mutta sen jo mainitsitkin. Gilmoreista on tällä hetkellä ruudussa kakkoskausi, taitaa tulla jo kolmatta kertaa uusintana (viikonloppuiltapäivisin), mutta aina jaksaa hyvä dialogi kiehtoa. Dvd-bokseja on saatavilla, jos innostut ja haluat ekan kaudenkin nähdä. Mentalistissa on hottis päähenkilö ja nokkela juoni.
Mä odotan Mad menin ja Good wifen uusia jaksoja.
Sons of Anarchy, Sopranos, Mullan alla, Walking Dead, True Blood, Tudors, Kylmä rinki, Lost, South Park
Mullan alla
Mullan alla on kyllä loistava sarja!
Lauantai-iltaisin tulee Siska ja Kahden keikka vuorotellen. Arki-iltapäivisin tuli Derric mutta se tais jäädä pois. Beck ja Wallander voisivat olla kans hyviä, itse en ole niitä seurannut.
telkkarista tule tällä hetkellä mitään hyviä sarjoja, tuo täydelliset vain:)
Serrano on mukava sarja,taisi alkaa uusintana, mutta seiskakaudesta. Ekojen tuotantokausien jaksot olivat parempia.
Fintv:ltä löytyy elokuvia ja sarjoja joilla paikata huonoa tv-tarjotaa...