Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

19-vuotias esikoistaan odottava kyselee :)

Vierailija
20.01.2011 |

Jäin äitiyslomalle maanantaina, minulla on laskettu aika ystävänpäivänä :) Kyselenkin teiltä, että mitä tuleman pitää?Mihin minun kannattaa synnytyksessä varautua? Vinkkejä kivunlievitykseen?Mitä ostan vauvalle valmiiksi tänne? Kiitos!

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
20.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

js tsemi tsemii!! kyllä kaikki hyvin menee :)))

Vierailija
2/9 |
20.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

enkä nyt tässä synnytyksestä sano mitään, kaikki synnytykset on erilaisia eikä voi tietää mitä tuleman pitää. Mutta synnytystä ei kannata pelätä kaikki mene omalla painollaan ja varmasti hyvin. Ja ainakin minulle se oli upea kokemus.

Kannattaa nukkua hyvin nyt ennen vauvan syntymistä, koska et voi tietää onko sinun lapsesi miten hyvä nukkuja. Ja kaikki hetket kun vauva nukkuu, lepää:)

Pieni vastasyntynyt pärjää melko vähällä alussa, vaipat on hyvä ostaa valmiiksi niin ei sitten heti tarvii kauppaan lähteä. Ja jonkinlainen vaatevarasto. Jos otit äitiyspakkauksen niin sillä pärjää jo melko pitkälle. Vauva voi siinä nukkuakin.Jos et imetä, niin osta pullot ja maidot valmiiksi yms. Toivottavasti oli jotain apua!

Mukavaa loppuraskautta:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
20.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän, että synnytys mietityttää, mutta sitten kun sulla on parkuva vauva sylissä ja imetys ei suju, niin siinä vaiheessa on usein liian myöhäistä perehtyä asiaan.



Onnea sinulle tulevaan! Kun olet äiti, elämässäsi ei tule enää koskaan olemaan merkityksetöntä päivää :)

Vierailija
4/9 |
20.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mäkin olin 19v ku esikoinen syntyi.. nyt mulla ikää 27 ja kolme lasta... :) kaikki menee kyllä hyvin, kun ei ota turhaa stressiä. Luonto hoitaa synnytyksen.. epiduraali on hyvä ja lämmin suihku tai kylpy. Vauvalle kannattaa esim. kirppiksiltä hankkii kivoi sopivan pienii vaatteita vauvalle. toinen mikä meillä on ollut kätevä on ollut sellanen koliikkikeinu, joka toimii pattereilla, eli keinuttaa vauvaa itekseen :) Senkin voi hankkii käytettynä esim. huuto.netistä. Vauvallehan löytyis vaikka mitä kivaa tavaraa ;)

Vierailija
5/9 |
20.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kelan vauva-pakkauksen kanssa pärjää aika hyvin.

Pieniä 56cm vaatteita ja new born vaippoja ei kannata hamstrata,koska vauva kasvaa niistä ulos tosi pian. Synnytys mene niinku mnee, olet tosi nuori ja hyvässä kunnossa...pyydä heti tiskiin kaikki mahdolliset kivunlievitteet!

Tommoset hifistelyt kuten koliiikkikeinut voit unohtaa, tuskin tulet tarvitsemaan. Ennen kaikkea, lepää kun vielä voit!

Vierailija
6/9 |
20.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko sinulla lähipiirissä ystäviä tai sukulaisia, joilta saat apua, neuvoja ja lohtua jos sormi menee suuhun jossakin tilanteessa?

Mitä tuleman pitää? Joku jo kirjoitti hyvin, että ei ainuttakaan merkityksetöntä päivää. Selviät hyvin lapsesi kanssa (vaikka välillä ei tunnu siltä), osaat hoitaa häntä.

Lepää, ulkoile voimiesi mukaan, lue hyviä kirjoja - voi nimittäin kulua pitkä aika ennenkuin voit noita tehdä kun vauva on syntynyt. Kaikkea hyvää sinulle!





Kolmen äiti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
20.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin kannattaa hommata äidinmaitokorviketta kotiin!! Minä en tajunnut ja sitten kävi niin köpelösti, ettei maitoa vaan tullut :( Sitten Isukki sai kovalla kiireellää lähteä hakemaan maitoa pikkuiselle kun päästiin kotiin. Ja tosta nukkumisesta.. Niin nukut sä kuin paljon vaan ennen synnytystä niin ei auta, ei ainakaan mulla. Mä nukuin 10-14 pitkiä yöunia, olin niin väsynyt. Ja ei ollu silti yhtään sen virkeempi olo synnytyksen jälkeen :DD Kuka on saanut päähänsä että unta voi varastoida talteen pahan päivän varalle??

Vierailija
8/9 |
20.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä myös nuori äiti :) Itse shoppailu hulluna ostin liikaakin vaatteita ja ostan edelleen.. :D mutta paljon on ollut vauva-aikana käyttöäkin, meidän vauva pulautteli mahdottoman paljon ja se loppuikin vasta hieman alle yksi vuotiaana.

Ostoslistaa:

- vaippoja vauvalle

-itsellesi vaikka ruokaa pakkaseen

- vauvan ihonhoitotuotteita

-liivinsuojuksia + siteitä kannattaa varata muutama paketti

-buranaa/panadolia varoiksi

-korviketta + tuttipulloja

-vanupuikkoja navan hoitoon



siinä nyt jotain, en tiiä mitä sulla jo on :)



Mun synnytys kesti vain 4h50min :) Alkuun otin kipuihin vain lämpimän kaurapussin, siitä parin tunnin päästä ilokaasua ( auttoi jonkin aikaa, ei tullut huono olo niinkuin joillekin tulee. jano tuli kyllä ! ) ja lopuksi spinaali puudutus, mikä oli sitten niin mahtava !! vaikutus alkaa heti ja kestää sen 1-1,5 tuntia, mulle se oli sopiva aika. spinaalista rupesi kyllä kaikki paikat kutiamaan mielettömän paljon :D



Naiset on synnyttäneet tuhansia vuosia, hyvin sä sen kestät.. mä itse ajattelin salissa LUOLANAISIA, jos ne pystyy ilman kivunlievityksii ni kyl pystyn minäkin kun on niin hienoja apuja keksitty :) apinanraivolla ponnistin ensimmäisen lapseni 6 minuutissa ulos :))

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
20.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin itsekkin 19 kun lapseni syntyi.



Kotona kannattaa olla caplaton tai disfatyl tippoja sillä joillain vauvoilla on niin pahat ilmavaivat että huutavat vaikka kuukauden putkeen elleivät saa helpotusta.

Korviketta vaikka imettäisitkin niin vauva saattaa tehdä rintalakon tai jotain muuta.

Rintakumi! Itse en sitä hommannut ja kuinkas olla vauva ei saanut otetta liian täyttyneistä rinnoistani.

pieniä vaippoja vaikka kahta eri merkkiä. Joillekkin ei esim käy liberot ja toisille ei pampersit..

Rintapumppu jos tulee vaikka tiehyttukos rintaan ja vauva ei suostu imemään. tutteja ja tuttipullo (mielellään ei tavallinen ainu kun niistä pääsee ilmat mahaan että esim Avent tai halvempi ratkaisu Mam anti colic)

pylly rasvaa,perusvoidetta,öljyä kuivalle iholle. Paljon vaihtovaatteita,sillä pulautukset ja niskapaskat tulevat EHKÄ olemaan osa uutta päivääsi :)

Vanulappuja ja talkkia.



Tsemppiä

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme neljä