Mistä vauvalle aurinkolasit?
Millaiset kannattaa ostaa. Mitä maksaa?
Olisin kiitollinen jos joku osaisi neuvoa :)
Helsingissä asutaan.
Kommentit (19)
Moi. Pystyisitkö kertoo linkin, mistä sais edullseen 20e hintaan? Nettissä surffailin, mut en löytänyt noin edullisesti. Kiitti!!!
on nettiosoite siellä ei ole tarkkoja hintoja mutta liikkestä ostimme tuohon 24.90€ ja viime kuussa kun kävimme myivät 19.90€ hintaan.
Itse ostin juuri Baby Stylestä ihanat pinkit lasit hintaan 9,80eur, mutta ne osoittautuivat liian pieneksi meidän 1v8kk tytsille :(
Joten multa saisi ostettua pinkit hintaan 10eur kuluineen (niin mun ei tarvi palauttaa niitä)
Tässä sivuilta kopsattua tietoa:
Bosani Aurinkolasit tarranauhalla, pinkki/lime
Hinta: 9,80 €
- Bosanin valmistamat laadukkaat, hyvin muotoillut aurinkolasit 0-3 vuotiaille lapsille
- linssit suojaavat 100% haitalliselta UV-valolta
- laseja voidaan käyttää voimakkaassakin auringonvalossa (tummuusluokka 3)
- pehmeästi joustavat lasit istuvat hyvin pienen käyttäjän päähän
- tarrakiinnitteinen, pehmeä hihna, jonka pituus säädettävissä (ympärysmitta 47-52 cm)
- lasit voidaan pestä saippuavedellä ja pyyhkiä pehmeällä liinalla
- väri: pinkki, hihnan kiinnitysosa limenvihreä
muta instrusta. Hyvin kestää päässä ja ei ole väliä kummin päin laittaa (symmetrinen malli). Muutenkin kehutut lasit. Lapsikaan ei ole moksiskaan laseista.
Sieltä tilasin lasit, joissa pehmeä tarrakiinnitteinen nauha pään ympäri, sopii 0-3-vuotiaille, hinta n. 14e plus kolmisen euroa postikuluja. Vaikuttavat ihan hyviltä kädessä katsottuna, mutta ei olla vielä käytetty. Oli joku muu merkki kuin mitä täällä mainittu, en muista nyt mikä.
Silmäasemalta, olisko ollu jotain 40 e luokkaa, allekin. Hyvät on, ei hajoo ja ei ole väliä miten päin päähän laittaa. Oli oikein hyvä ja asiantunteva palvelu muuten. Myyjä osas heti kattoa oikeat lasit.
Baby banz merkkiset ovat todella hyvät. "sankana" on leveä kuminauha pään ympäri jota saa säädettyä tarrakiinnityksen avulla. Suojaavat 100% UVA ja UVB säteilyiltä. Pitäisi sopia 0-2 vuotialle. Me ostimme 24,90€ lastentarvikkeesta.
Meillä siitä kehyksestä "kuoriutui" sellainen ohut muovikerros. Juu, ja ei ollut mikään muovisuoja. Sellaisia pieniä riekaleita tuli ja jäikin kehyksiin. Ei todellakaan näytä hyvältä, eikä lasit vaikuta laadukkailta.
Lapselle ostin tänä kesäksi Julbot. Ne tuntuu huomattavasti laadukkaammilta. Julboja saa optikolta.
Kannattaa varautua myös siihen, että lapsi ei suostu pitämään niitä päässä. Meillä on antanut lasien olla vasta nyt 2-vuotiaana, sitä ennen repi aina pois tai muuten vastusteli.
Eli kunnon lierillinen hattu on se vanha kunnon perinteinen apu aurinkoa vastaan.
me ollaan ostettu tytölle neljät baby bantzit lastentarvikkeesta (yhdet päiväkotiin, yhdet kotiin, yhdet autoihin)...toimii hyvin...ei tykkää kauheesti pitää laseja, mutta pitää silti mieluummin kuin antaa auringon paistaa silmiinsä...nyt jo pyytää "auliot" heti kun ollaan lähdössä ulos (1 v 10kk)
lastentarvikkeesta. Maksoivat reilu 20eur. Se perusmalli tuli meidänkin vauvalla liian lähelle ripsiä, mutta ne retrot käy hyvin.
Cittarissa taisin nähdä myös jotain laseja tuollaisella pehmeällä pään yli tulevalla systeemillä.
Instrusta, makso 39€.
Kävin myös silmäasemalla mut ne ei myy tänän vuonna enää Julboa vaan jotain toista merkkiä (en muista nimeä) ja ne ei sopinu meidän pitkäripisiselle poitsulle kun tuli ihan liian liki silmiä...
jesper ja juniorilta ja makso 7e. (myyrmannista)
ehdottomasti sellainen tarrakiinnitteinen pehmeä lenkki, jossa aurinkolasit. Vauva oikein tykkää kun laitetaan ne päälle keväthangille. Tosi pehmeä sanka siis ja saa kiristystä kun varaa löytyy. En muista mistä mutta siis ihan jotkut lastentarvikeliikkeet.
tilasin ulkomailta, 20e postikuluineen.
Vieläkö nämä lasit on sinulla myytävänä? Jos on niin laita vaikka sähköpostia osoitteeseen jattasal@gmail.com.
Baby banz merkkiset ovat todella hyvät. "sankana" on leveä kuminauha pään ympäri jota saa säädettyä tarrakiinnityksen avulla. Suojaavat 100% UVA ja UVB säteilyiltä. Pitäisi sopia 0-2 vuotialle. Me ostimme 24,90€ lastentarvikkeesta.