Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kauanko kärsit lääkkeiden sivuoireista

Vierailija
14.03.2011 |

ennen kuin otat yhteyttä lääkäriin?

Aloitin viikonloppuna taas uudet lääkkeet ja maha sekaisin kokoajan.

Tehostaahan kivasti aloitettua laihista mutta ei kivaa kuitenkaan.

Eikös mene aikaa kuitenkin ennen kuin kroppa tottuu lääkkeeseen?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
14.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen mm. aloittanut sellaisen lääkityksen, jonka aloittamisen jälkeen ensimmäisen kerran oli "normaali" olo reilun kuukauden päästä. Samoin toisen lääkkeen kohdalla olin vajaan 3 viikkoa ripaskalla ennen, kun kroppa tottui. Toisaalta näiden molempien kanssa minua on varoitettu sivuvaikutuksista ja siitä miten ne loppuvat usein ajan kanssa.



Toisaalta olen minä joskus soittanutkin polille kysyäkseni, onko tämä normaalia. Yleensä on ollut normaalia ja on kehotettu vaan jatkamaan. Ehkä jopa annettu vinkkejä, joiden avulla olen selvinnyt pahimmista oireista. Eikä ikinä ole kyseenalaistettu kysymykseni tarpeellisuutta, vaan aina on neuvottu.



Toisaalta jos kyse on lyhyestä kuurista, niin miä ainakin siedän esim. ripulia aika paljon. Koska lääkkeen vaihtamisen vaiva on kuitenkin melkoinen.

Vierailija
2/2 |
14.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos pahat sivuoireet esim. sydämentykytystä otan heti yhteyttä lääkäriin.

Mutta vatsa voi olla sekaisin pari viikkoa..

Pienet sivuoireet on aika yleisiä, eikä niistä nyt kauheasti tarvi hermoilla. Menevät ohi kun kroppa tottuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme kaksi