Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

AUTTAKAA....pelkään mun pienen vauvan puolesta...:((

Vierailija
07.07.2006 |

Mulla on paniikkihäiriötäja ahdistuneisuustiloja ollut aina. Nyt mulla on maailman ihanin lapsi, kuuden päivän ikäinen tyttö. Ja mä pelkään ihan kokoajan! Musta tuntuu että mä hajoan tähän pelkoon enkä pysty nauttimaan tästä vauva-ajasta mun pelkojen takia!!! :((



Meidän asunnossa on kamalan kuuma melkein 30 astetta ja vauva on ihan vaippasillaan mutta mä silti pelkään että se kuolee kuumuuteen...mä pelkään miksi se hengittää niin raskaasti vaikken tiedä kuuluuko vauvojen hengittääkin noin, raskaasti niin että koko maha heiluu...vai onko se kuolemaisillaan helteeseen....pelottaa miksi se on vieläkin keltainen vaikka syntyi viikko lasketun jälkeen ja oli 4 kiloinen....että jos sillä on joku maksasairaus....se syö hirmu hyvin ja pissaa ja kakkaa...eli kaiken pitäsi olla hyvin....



Mä rakastan mun pientä mutta pelkään niin paljon menettäväni hänet....ihan perhepiirissä on vuoden sisällä ollut kohtukuolema ja kätkytkuolema ja ne kummittelee kaiken huippuna...:((



auttakaa joku, jotenkin!! kiitos!! (ja en aio puhua neuvolassa, meillä ei synkkaa terkan kanssa yhtään :( )

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja muista, etta sa oot paras aiti lapsellesi jos haluat !!! Ai niin ja ONNEA !!! Hienoa, etta oot tajunnut ottaa vauvan vaatteet pois, jotta ei oo liian kuuma. Muistathan myos imettaa / antaa maitoa usein, jotta ei vauvalle tulisi jano. Varsinkin jos vauva on keltainen, on tarkea syottaa usein, koska keltaiset vauvat saattavat olla uneliaita ja " unohtaa" syoda. Jos oikeesti huoletuttaa paljon, niin soita vaikka terveyskeskukseen !!! Kylla ne siella ymmartaa !!! Onko sulla ketaan kaveria tai sukulaista jonka voisit pyytaa vaikka yoksi kylaan ja vahan sun seuraksi !!!

Vierailija
2/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

huolehdit vain jatkossakin että se syö niin saa nestettä tarpeeksi.



Vinkki: Laita tuuletin huoneeseen hyrrään, huoneen ovi kiinni. On ihanan viileä illalla ja kiva nukkua. Näin minä teen lastenhuoneeseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missä asut, ap? Tulen auttamaan...

Vierailija
4/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja anna vauvelille tisua usein, niin saat imetyksenkin jatkumaan pitkään, muista myös itse pitää vierelläsi mehu tai vesilasia ja tankata koko ajan. Tsemppiä!

Vierailija
5/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun tuota mä mietin aiemminkin, että raukalla on niin paljas olo ilman vaatetta, muttei ole mitään niin ohutta vaatetta jonka uskaltaisin sen päälle laittaa! Miks tää on näin vaikeaa ja miksi mä stressaan näin kamalasti:`(((

Vierailija
6/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei itke ja on tyytyväinen, niin kaikki hyvin. Kunhan syö paljon ja itse muistat juoda paljon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

soitat 09-10023 jos olet pk-seudulla. Jos olosi yhtään tuosta pahenee, saatat olla vajoamassa synnytyksen jälkeiseen psykoosiin. Yritä ottaa iisisti ja hae ammattiapua.

Vierailija
8/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse muistan tuon mielettömän huolen tunteen kun oma vauva syntyi. Pääsin kuitenkin aika vähällä ilmeisesti kun luin sinun tuntemuksiasi. Ei se vauva kuumuuteen kuole, kunhan saa vaan tarpeeksi maitoa. Eli tissiä vaan aina kun heräilee.



Jos vauva oikeasti on keltainen mielestäsi niin soita ihmeessä osastolle. Sinulla on vielä niin pieni vauva, että voit hyvin soitella osastolle, josta kotiuduit. Haluavat varmasti ottaa bilirubiini-arvot jos on tosissaan keltainen. Kokemusta on...



Tsemppiä! Ja yritä yön aikana viilentää asuntoa. Älä pidä ikkunaa auki vauvan sängyn vieressä, mutta muuten läpivetoa tms. yöllä. Päivällä sen sijaa kannattaa pitää ikkunat kiinni ja säleverhot (jos sellaiset on) alhaalla ja kiinni. Näin meillä on pidetty lämpötila sisällä 23 asteessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta siihen tehois auringonvalo. Sitä nyt ei voitane käyttää tällä ilmalla hyväksi.

Vierailija
10/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos asut Etelä-Suomessa. Vaippa vain ja jos yöllä on yhtä kuuma.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinulla on vasta ensimmäinen lapsi (?) ja hän on vielä kovin pikkuinen.

On normaalia, että pelkäät ja melkeinpä hysterisoit. Näin tapahtuu vielä toisen, kolmennen, neljännen, ja vaikka seitsemännenkin lapsen kohdalla.

Se on se kuuluisa äidinvaisto. Sinulla on herännyt äidinrakkaus, iloitse siitä tunteesta. (kaikilla se ei herää). Hormoonit jylläävät tuhansissa kierroksissa.. Sinua pelottaa, itkettää, jännittää, pelottaa taas.. Suojelushalu on suuri.



Vauvan tiheä ja raskas hengitys on normaalia, kuten pienoinen rohina ja rahinakin (voi jopa tuntua rohina vauvan kylkiluissa ja selässä).

Epänormaalia on, jos raskaaseen hengitykseen kuuluu sinertävät huulet, ylähuulen ja nenän välinen alue, siniset sormenpäät ja sinertävät varpaat.. Mutta se kyllä olisi jo huomattu sairaalassa. Laitoinkin esimerkin siksi, että huomaat, ettei lapsellasi ole hätää.

Keltaisuutta voit pyytää terveydenhoitajan mittaamaan vaikka heti huomenaamulla. Soitat vain omaan neuvolaasi ja hoitaja tulee tarvittaessa vaikka kotikäynnille, jos et itse pääse neuvolaan.



Mitä pelkoihin, kohtu- ja kätkytkuolemiin tulee, voin rauhoitella, että toinen näistä peloistahan on jo jäänyt jo taakse!

Kätkytkuolemaa ei voi mitenkään estää. Se on onneksi kovin harvinaista. On helppoa sanoa, että älä pelkää, vaan nauti vauvastasi (itsekin olen hysteerisenä tarkistanut vauvan hengitystä 2 minuutin välein enkä ole uskaltanut öisin nukkua.. tätä kestänyt lähes vuoden jokaisen lapsen kohdalla)..



Koitahan nyt rauhoittua, etsi vauvalle viileä paikka, esim suihkuhuone, ja laita tarvittaessa välillä kylmää vettä valumaan, jotta huone viilenee.



Vauva ei kuole kuumuuteen, jos hän saa tarpeeksi maitoa (pissaa ja kakkaa ja iho on normaalin näköinen, suun limakalvot liukkaat). Juota, juota ja juota. Muista juoda itsekin, jotta maitoa riittää ja voit itse hyvin!! Nauttikaa vaikka viileästä illasta lähtemällä vaunukävelylle, vaikka klo 23 aikoihin jos on tarvis. Muista vain hyönteisverkko, jottei vauva saa hyttysenpistoja!!



Onnea vauvasta!



t. neljän lapsen äiti, lastenlääkäri

Vierailija
12/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

alko itkettämään... en mä usko että tässä ihan psykoosiin olisin menossa....on vain niin suuri huoli. Tunnen hirmuista onnellisuutta vauvasta enkä ole masentunut! esikoinen tämä on. laitoin hänelle harson päälle, jospa se ei olisi liian kuuma!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmasti suurin osa äideistä panikoi. Jos kuitenkin alkaa tuntua liian pahalta, ota yhteyttä jonnekin, vaikka Äimän tai Ensi- ja turvakotienliiton puhelinnumeroihin. Oletko ihan yksin vauvan kanssa, onko miestä tai sukua?



Muista imettää vauvaa tarpeeksi. Älä anna vettä kuin korkeintaan ihan vähän, se voi sekoittaa nestetasapainon. Vähän tarkoittaa tyyliin lusikallinen noin pienen kyseessä ollessa. Tarkista tuo vielä neuvolasta vaikka. Maitoa voit joka tapauksessa tarjota rajoituksetta.



Onnea sinulle vauvasta. Kun pahin pelko menee ohi, sinulla on ihanat ajat edessä. Jos et pärjää ilman apua, kysy apua, sen myöntäminen ei ole heikkoutta, vaan vahvuutta!

Vierailija
14/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä neuvo siis suihkuhuoneen viilentämiseen, EI VAUVAN!!

Siis veden annetaan valua, vauva on siis vaikka lattialla KUIVASSA, kylmä vesi ei ole tarkoitettu vauvan kasteluun..

Vierailija:

Koitahan nyt rauhoittua, etsi vauvalle viileä paikka, esim suihkuhuone, ja laita tarvittaessa välillä kylmää vettä valumaan, jotta huone viilenee.

t. neljän lapsen äiti, lastenlääkäri

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Psykoosi



Vaikein synnytyksen jälkeinen oireyhtymä on psykoosi. Synnytyksen jälkeiseen psykoosiin sairastuu arviolta 0,1 - 0,2 prosenttia synnyttäjästä. Psykoosin oireet ovat selkeämmät kuin masennuksen. Äiti saattaa olla yliaktiivinen tai täysin passiivinen, sekava ja harhainen. Synnytyspsykoosi on vakava sairaus, johon tarvitsee parantuakseen ammattiapua. Sen paranemisennuste on kuitenkin hyvä.





http: //www. geocities. com/miukumauku_2000/masennus. htm

Vierailija
16/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ilman vaippaa meillä ollaan, pepun alla pyyhe tai harsovaippa.



tiedosta, että huoli on sun tunne, kun olet tenyt kaiken realistisen vauvan eteen, niin loppu on sun omaa tunnetta, madollisesti sairutta.

Vierailija
17/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja hyvä sellainen, nyt neljä viikkoa isyyslomalla ja tosi kiinnostunut vauvasta ja sen hoidosta ja on mulle suuri apu. Ei vain osaa huolehtia näistä asioista joten se homma jää mulle..... Kyllä minä pärjään ! Kiitos huolenpidostanne

Vierailija
18/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos vauva on rintaruokinnalla, niin hän ei tarvitse vettä!! Vedellä ei ole mitään ravintoarvoa vauvalle.

Vauva saa kaiken, mitä tarvitseekin, RINTAMAIDOSTA. Vesi on siis rintaruokitulle vauvalle täysin turhaa.

Vesi on ihan hyvää janojuomaa vanhemmalle lapselle/vauvalle mutta näin helteella lusikallinen rintamaitoa on triljoonasti parempaa kuin lusikallinen vettä.



Ja vetoon: en suosittele läpivetoa, enkä tuulettimen alla pitämistä. Vauvan lammönsäätelykyky on olematon. Parasta on, että huoneilma on mahdollisimman paikallaan seisovaa, olkoon sitten lämmintä tai viileämpää.

Yksi ikkuna tai avoin ovi ei saa vetoa aikaan, mutta siis tarkotuksenomainen läpivedo tai tuulettimen edessä/alla pitäminen on ennemminkin vahingollista vajaan viikon ikäiselle vauvalle.

Puolivuotiaalle sopii tuulettimet ja lämmin ristivetoilma viilennyskeinoksi jo aivan hyvin.



Ja parhaiten toimii tuo suihkuhuone-viilennys. Ja tietty iltakävely (yökävely) viilenneessä kesäyössä piristää sekä äidin, isän että vauvan oloa!



t. neljän lapsen äiti, lastenlääkäri (taisin olla nro 15)

Vierailija
19/19 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerroppa mikä siinä vedossa on vauvalle niin pahasta? Tällaisella 30 asteen helteellä tuuletus on ainoa keino saada ilmastoimattomassa talossa edes vähän helpotusta kuumuuteen. Vanha kansa jaksaa aina varoitella vedosta, mutta itse en ole kuullut mitään faktoja vedon vaarallisuuden puolesta. Limakalvojahan se toki voi kuivattaa, mutta muita syitä en keksi.



T: kandi

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi viisi