fagyl- antibiootti ja alkoholi (antabus-vaikutus)
Lopetin fagyl - ab-kuurin perjanta-iltana. Tällä lääkkeellä on ns. antabus aikutus eli hyvä odottaa ähintään päivä kuurin loppumisen jälkeen ennen kuin ottaa alkoholia. Apteekissa käskettiin olla ilman 2pv kuurin jälkeen. Otin viimeisen tabletin perjantaina klo.18. Saanko illalla siis juoda lasin viiniä?
Kommentit (10)
Mä siis oon jo lopettanut kuurin, mutta koska uskaltaa kokeilla? oiko antabus- oireisiin kuolla??
Antabus-reaktio voi tulla vielä vk kuurin loppumisen jälkeen.
Onko toi totta? Sitten en todellakaan maista viiniä vielä. Mutta miksi lääkeselosteessa lukee, että minimissään yksi vuorokausi? Eikö lääkeselosteen ole tehty todellakin niin tiukoiksi, että lääkefirma pesee kätensä, jos joku saa kauheet antabukset viikon jälkeenkin???
antabus- reaktion vahvuudella suhdetta?
Alkoholia ja alkoholia sisältäviä lääkkeitä tulee käyttää varoen Flagyl-hoidon aikana ja ainakin yhden vuorokauden ajan sen päätyttyä disulfiraamin kaltaisen vaikutuksen (antabus) vuoksi (punoitus, oksentelu, sydämen tiheälyöntisyys).
kerran nauttinut alkoholia useammankin lasillisen kyseisen lääkekuurin aikana. Minut oli kutsuttu illanviettoon sukulaisiin ja unohdin autuaasti koko kuurin.
Minulle ei minkäänlaista antabusreaktiota sillä kertaa tullut mutta ei kannata varmaan tieten tahtoen kokeilla. Jos purkin kyljessä lukee vuorokauden varoaika niin eiköhän se pidä paikkansa.
Kyllä sen on pakko olla se vuorokausi, mikä mainitaan lääkeselosteessa. Hyvä ettet saanut reaktiota! Mulla oli pitkä kuuri ja pelkäsinkin etukäteen, että mitä jos vahingossa unohdan asian, mutta hyvin pysyi takaraivossa..
ap
1 ja puoli päivää viimeisestä tabletista. Tunnin päästä minulle tuli aivan kamala olo, punotin, ahdisti, oksetti, pyörrytti. Ihan unohdin koko lääkkeen, kun olin jo kuurinlopettanut
Minulle tuli oireet todella ankarina vielä lähes _kaksi viikkoa_ kuurin jälkeen. Oli aivan helvetillistä, kun en ensin tajunnut mistä oli kyse...
Mutta en suosittele. Olen kerran kokeillut ottaa sidukkaa saman aikaan kun söin Flagylia, ja oli muuten aivan sairaan paha olo. No, tyhmästä päästä kärsii koko ruumis ja ottaa ehkä opikseen ehkä ei. Kokeilemallahan se selviää ;)