Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsi hoitoon 9 kk-iässä. Kokemuksia?

07.05.2006 |

Eli miten 9-10 kk-ikäiset vauvat ovat sopeutuneet hoitoon? Missä lapsenne ovat olleet hoidossa (pph, päiväkoti). Mitä hoitopaikkaa suosittelette noin pienelle? Onko juuri tuossa iässä paha eroahdistusvaihe? Miten se on vaikuttanut hoidon aloitukseen? Mitä muuta tulee mieleen?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
10.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoinen meni pieneen päiväkotiin, sopeutui aivan loistavasti, ryhmä oli pieni ja lapset siellä olivat aika pieniä mutta ainoa " vauva" oli meidän lapsi joten syliä riitti ja hoito oli hyvää!



Kuopus oli 10 kk myös kun meille tuli hoitaja kotiin ja vähän reilu vuosikas kun meni päiväkotiin, soputuminen kesti päiväkodissa aika pitkään mutta erittäin hyvin meni koko ajan!



Minulla kokemukset ovat olleet positiivisia kyllä.. Me ei haluttu nimenomaa perhepäivähoitajalle mutta jos sellaisen löytäisi hyvän niin olisi varmasti paras mahdollinen vaihtoehto kotihoidon jälkeen!

Vierailija
2/2 |
12.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmeisesti olin sopeutunut hyvin ja muistan kun nyt aikusena olen tavannut tämän pph:n niin hän on sanonut mulle että muistaa kun olin ihan vauva kun tulin hänelle hoitoon. =)



Oma lapseni aloitti tavallisessa tarhassa ollessaan 1v 2kk ikäinen ja henkilökunta oli ihan ihmeissään kun poika oli jo alusta siellä kuin kotona. Hän on nyt 1v 10kk ja viihtyy siellä mielellään eikä välillä haluais lähteä millään pois.



Lapset ovat yksilöllisiä, mutta voi olla hyvinki mahollista että vauvasi sopeutuu nopeesti hoitopaikkaansa. Sun varmaan kannattaa ottaa johonki pph:n yhteyttä koska uskoisin että alottaakseen tarhan täytyy olla vähintää 1v. Ainakin tuolla on niin missä mun poika on ja oon muutenki kuullut että olisi yleensäkki tommoinen käytäntö.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi kaksi