Vanha vaarallinen aika!
Kuinka paljon aikoinaan kuoli lapsia auto-onnettomuuksissa kun ei ollut turvaistuimia tai edes turvavöitä?
Kommentit (8)
Kuinka kummassa lapset selvisivät hengissä (vaikka liikennettä oli vähemmän)? Nyt mietitään mihin kohtaa sijoittaa tutvaistuin ja miten päin. Relatkaa! Löytäiskö joku tietoa lasten kuolemista onnettomuuksissa, ennen tätä hystera aikaa?
Erikseen siinä ei tosin lasten määrää ole.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Liikenneturvallisuus_Suomessa#Kuolleet_ja_…
Erikseen siinä ei tosin lasten määrää ole.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Liikenneturvallisuus_Suomessa#Kuolleet_ja_…
Kuolleiden sekä loukkaantuneiden määrä aika huima 60-luvulla ja vielä 60-70-luvun taitteessa. Sen jälkeen turvavyöt tulivat pakollisiksi uusissa autoissa ja olikohan se sitten 80-luvulla kun tulivat pakollisiksi kaikkiin autoihin, sekä takapenkille. Aika selkeä pudotus liikennekuolemissa näkyy tuosta tilastossakin.
autoja todellakin oli PALJON vähemmän 60-luvulla niin ero on jo todella merkittävä.
autoja todellakin oli PALJON vähemmän 60-luvulla niin ero on jo todella merkittävä.
http://www.tiehallinto.fi/pls/wwwedit/docs/26296.PDF
Esim. 1970 henkilöautoja oli Suomen maanteillä 2 miljoonaa vähemmän kuin nyt!
Nykyään lapsi ei voi kävellä edes kouluun koska tulee kylmä/kuuma tai vähintäänkin pedofiili nappaa eli kuskataan autolla sitten. Lähes kaikki muukin perheiden liikkuminen tapahtuu autolla,eihän nyt harrastukseen voi sentään pyörällä mennä!
Koska se autoilu ylipäätään ja lasten kuskaaminen autolla on lisääntynyt,toki myös ne turvalaitteet ovat ajankohtaisia. Ei me 80-luvulla mummolassa mitään turvaistuimia tarvittu,me tosin ajeltiinkin hiekkateitä hiljaista vauhtia eikä satasta motarilla.
Piti ihan sen takia katsoa, että mistä on kyse :)
että ennen autoja oli huomattavasti vähemmän, eikä ne ees kulkeneet yhtä kovaa kuin nykyiset... Toisaalta kaikenmaailman törmäyssuojat nyt ylipäätään oli huonommat... Vähän ehkä vaikeaa verrata.