Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olen lastevaatehullu, en silti osta lapsille kauppatakkeja tai kaupunkivaatteita.

Vierailija
04.03.2011 |

Juntit kun tulevat maalta kaupunkiin, niin niiden kakarat on puettu farkkuihin ja kaupunkitakkeihin. Onhan se toki suuri ja arvokas tilaisuus päästä viuhahtamaan vaikka Stockkan rullaportaissa.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun lapset leikkii siinä Legon "kaupunkitakissa" pihallakin. Ankeeta haalaria ei osteta.



t. Maalainen

Vierailija
2/12 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyhmana kyselen...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

pihalla möyriä, mutta kukin tavallaan. Mitä järkeä palelluttaa lapsia talvella farkuissa ja lyhyessä takissa.

Yhtä paljon se pakkanen paleltaa kaupoista toiseen siirryttäessä.

Paitsi maalaisethan käyvät vain Stockkalla ja parkkihallista pääsee hissillä shoppailemaan ja kaupunkivaatteita näyttämään.

Vierailija
4/12 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vai oletko sinä sitä vanhaa koulukuntaa, jonka mielestä sana juntti tarkoittaa maaseudulla asuvaa?

Onko joku tavoiteltava asia asua lapsiperheen kanssa kaupungin ydinkeskustassa? Minusta ei.

Vierailija
5/12 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun lapsikultasi istuvat stockan kärryissä kurahaalareissaan. Okei. Huolensa kullakin.



Me taas ei käydä koskaan stockalla, eikä sellaista ole satojen kilometrien säteellä meistä. Ja ihan ollaan onnellisia ja mielestämme kelpo ihmisiä. Ja pukeudutaan tilanteeseen mahdollisimman sopivasti. Eikä myöskään podeta ahdistusta siitä olemmeko juntteja vai snobeja. Arvot on vähän toisaalla. Enemmän arvostan henkisesti rikkaita ihmisiä kuin lastenvaatteista elämänsisältönsä hankkivia.

Vierailija
6/12 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kummoinen kauppa ole eikä sen olemassa olo tässä kaupungissa ole mitenkään suuri asia.

Joskus käydään lapsen kanssa leluosastolla junaradalla leikkimässä (tai lapsi leikkii) ja silloin mennään kyllä niissä vaatteissa mitkä sattuu päällä olemaan.

Juntteja nämä, joilla erikseen navettavaatteet ja kaupunkivaatteet.

Halpisketjut ja kirpputorit riittävät meidän lasten vaatetarpeisin ja niistä saa mukavampia vaatteita mitä Stökkältä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

niitä joiden penskoilla on kaupunkitakit ja farkut jopa tk-lääkärille mennessä. Mahtaa olla mukavaa sairaan lapsen odottaa lääkärille pääsyä tiukoissa farkuissa ja palella matkalla sinne.

Vierailija
8/12 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun lapsella saattaa ollaa haalari pihaleikeissä mutta kouluun pukeutuu kyllä farkkuihin ja toppatakkiin. Mitäköhän ny sit pitäis pukea sinne kauppareissulle tai lääkärikäynnille?

Ei se lapsi koulupäivinäkään ole palellut vaikka matkat käveleekin, kuin se ny paleltuis autoreissulla lääkäriin tai kauppaan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

puetaan kauppareissuille ja lääkäriin hienostelutakit ja farkut vaikka pakkasta olisi lähes -30.

Eikä niissä kireissä farkuissa sitä paitsi ole yhtään kiva kauppakeskuksen leikkipaikassakaan tai liukumäessä viipeltää.

Kokeile itse joskus mennä jumppaan farkut jalassa.

Vierailija
10/12 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä niitä montaa kertaa vuodessa muisteta käyttää. Saa nähdä laitetaanko edes päiväkodin kevätjuhlaan tai tarhakuvaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miellä tosin farkkuja käytetään aika paljonkin. Ei nyt kovilla pakkasilla, mutta kun nyt lauhtui, niin hyvä on. Tytölläkin oli tänään koulussa sukkikset, farkut ja mennessä päällä toppahousut. Koulusta tullessa ei toppahousuja ollut, kun tais olla ulkona 3 plusastetta varjossa. Kesällä paljon pitävät farkkuja ulkonakin. Ja on aina jotkut paremmat farkut, joita pidetään niin kylässä, kaupassa, automatkoilla, kerhoissa... Itse kun on farkkujen pitäjä, niin jotenkin on ollut luonnollista laittaa esim. konttaavalle vauvalle farkut. Niin arkivaatetta, että. Yleensä kahet takit on aina kerralla käytössä, oli sit kesä tai talvi. On se pesuvara ja joo, jos toinen on parempi tai puhtaampi, laitetaan se kauppaan. Stokkalla käydään se kaks kertaa vuodessa.

Vierailija
12/12 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

farkkuja, niitä käytetään paljonkin. Lestapennuilla näkee enimmäkseen näitä pillifarkkuja nahkanilkkurien kanssa, ei vaikuta kauhean joustavilta ja mukavilta shoppailureissuvaatteilta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi neljä