Onko kaikkien muiden lapsilla kavereita?
8-vuotiaalla pojallamme ei ole yhtään hyvää kaveria. Lähinaapurustossa ei ole saman ikäisiä ja koulutoveritkin asuvat usean kilometrin päässä. Käy pari kertaa viikossa harrastamassa, mutta ujona ei ole sieltäkään kavereita saanut. Pitäisikö jollain lailla auttaa asiaa vai vain odottaa, jos aika tekee tehtävänsä?
Kommentit (4)
poika 6v, eskarissa käy ja siellä on ainoat ns kaverit. Maalla asutaan niin ei hirveästi ole lähimpään 10km kamuja... :/ Harrastusta ollaan miettimässä kyllä.
hänellä on kaksi kaveria, joiden kanssa viihtyy todella hyvin. Minusta on tärkeää, että lapsella on myös sellaisiakin kavereita, joiden kanssa voi relata ja leikkiä vapaa-aikana.
Pitäiskö tässä muuttaa alueelle, jossa olisi enemmän lapsia?
Mikäli lapsi osaa leikkiä normaalisti muiden lasten kanssa koulussa, iltapäiväkerhossa ja harrastuksissa, niin minusta kaveritilanne on ihan kunnossa. Ei kaikilla lapsilla ole sellaisia kavereita joiden kanssa oltaisiin yhdesässä muutenkin. Ei meidänkään ekaluokkalainen tapaa kavereita kotona kuin hyvin satunnaisesti. Syynä juuri se, että aika monet illat on kiinni harrastuksissa ja toisaalta koulu- ja harrastuskaverit asuvat pääosin sen verran kaukana, että omatoimininen kyläily ei onnistu.