Apua! 9v joi mukillisen yli 2vkoa vanhaa maitoa? Vaarallista?
Olemme olleet reilu 2vkoa reissussa ja tullessamme lapsi teki itselleen kaakaon kaappiin unohtuneesta avatusta luomumaidosta jonka vika käyttöpäivä oli 9.10. Kaakaosta on kulunut nyt reilu 3h ja nyt lapsi voi huonosti ja maha on kuralla.
Mitä tehdä? Seurailenko vain?
Sinänsä hassua ettei maito ollut yhtään klimppistä eikä haissutkaan millekään.
Kommentit (10)
On tosiaan outoa ettei noin vanha maito ollut muuttanut koostumusta tai hajua miksikään. Ilmeisesti ei kuitenkaan ollut enää juotavaa jos lapsi nyt ripuloi.
Luomumaitoonhan ei ole lisätty mitään, edes d-vitamiinia. Ehkä luomumaitoa ei ole käsitelty niin rajusti niin siinä on enemmän antibakteerisia ainesosia?
eiköhän se lapsi olisi sen jättänyt juomatta, jos kaamean makuista olisi ollut
haju, maku ja koostumus on kohdallaan, maito on ihan käyttökelpoista. Ei sii mitään hätää.
eiköhän se lapsi olisi sen jättänyt juomatta, jos kaamean makuista olisi ollut
hmm.... no ainakin maitohappobakteereja kannattaa antaa. normaalia mahataudin hoitoa. jos ei kotikonsteilla parane niin sitten lääkäriin
Etteköhän selviä "vatsatauti"-oireilla. Tietysti sitä miettii että nythän kyseessä on myrkytys joka kuulostaa pahemmalta asialta kuin vatsatauti. En osaa siis sanoa mitään varmaa.
kans muutama päivä sitten vahingossa pari viikkoo vanhaa jugurttia ja päivän se lapsi ripuloi mut äkkii siitä toipuu kuhan se aine vaan hävii elimistöstä
joi puoliksi trip-mehun, jonka päiväys oli vuosi sitten! Jostakin syystä hörppäsin jäljelle jääneen tilkan, ja maku oli aivan kirpakka (käynyt). Oireita ei tullut lapsille lainkaan (ainakaan mitään näkyviä) - ihme kyllä. Tästä lähtien osaan tarkistaa päiväykset kun kylässä annetaan pillimehu :D
kylmässä säilytettynä se maito voi todellakin olla hyvinkin kunnossa vielä.