lapseton kysyy tarjoiluehdotuksia :)
hei!
lapseton ihminen eksyi ohjeita etsiessään tänne palstalle ja toivoo apua. meille kylään tulossa lapsiperheitä, lapset 2 - 7 vuotiaita. kysyisinkin, että mikä suolainen ja mikä makea tarjottava olisi sellainen, että se sopisi lapsille? tykkään tarjota ja tykkään, että kaikille olisi jotain, mikä kelpaisi, mutta en oikein tiedä, mikä lapsivieraille voisi maistua, aikuiseen makuun tottunut tekemään.
jos siis kellään mitään ehdotuksia, niin mielelläni otan vastaan, suolaista ja makeaa. kiitos :)
Kommentit (13)
cocktail-piirakat, kauralastut, tuuloman torttu, erilaiset muffinssit...
varman päälle pelata, niin laita lapsille tarjoiltavaa juuri noihin erillisiin kippoihin (lihapullia, kurkkua, paprikaa tms) ja varaa makeaksi vaikka jäätelöt.
Sitten voit tarjoilla aikuisille sitä mitä ennenkin, lapset joko syövät sitä(kin) tai sitten eivät. Mutta eivät ainakaan jää nälkäisiksi.
Mutta riippuu vähän, mikä on sinun normaalia aikuistarjottavaasi, voihan olla, että sekin menee ihan hyvin lapsille?
tarjolle myös esimerkiksi carneval-keksejä, niin et voi mennä pahasti vikaan. ;) Jotkut lapset tosiaan on nirsoja, etkä sä voi oikein etukäteen tietää mikä miellyttää. Ihan tavallinen jauhelihapiirakka/pitsa vois mennä useimmille, samoin hedelmäsalaatti tai jäätelö jälkkärinä. Ruokana lihapullat on aika varma vaihtoehto, niistähän voi tedä aikuisille omat, maustetummat versiot jos haluaa. Leivonnaisista meidän lapselle uppoaa ihan kaikki, parhaiten pehmeät, helposti pureksittavat leivonnaiset kuten kääretorttu tai muffinssit.
-pizza
-nakkitikut eli puiseen tikkuun pujotetaan nakinpaloja, kirsikkatomaatteja, kurkkua vuorotellen
-popcorni
-ranskalaiset perunat
-karkit
-värikkäillä koristeilla ja kuorrutteella -koristellut muffinssit
-mieto mehu, ei poreita eikä kovin kirpeä, appelsiini voi olla liian kirpeä
tietysti samaa kuin aikuisillekin, kunhan ei hirveän tulista tai suolaista, mutta se kannattaa pitää mielessä, että lapset usein pitävät enemmän kun ruoat ovat erillään. Esimerkiksi jos teet salaattia, niin monet jättävät sen syömättä, mutta jos samat raaka-aineet tarjoat erikseen paloiteltuna ne menevät kuin kuumille kiville. Kastikkeiden kanssa kannattaa kanssa olla hitusen varovainen ja tarjota ne mieluummin erikseen.
Minä en lähtisi ällöttävälle nakkilinjalle, vaan tarjoaisin tosiaan samaa kuin muillekin, mutta lapset huomioiden.
Makeista herkuista lapset tykkäävät usein kekseistä ja jäätelöstä. Jos tarjoat vaikka jäätelöä erilaisilla lisukkeilla (marjoilla, hedelmillä, suklaakastikkeella tms.) niin aikuisetkin tykkäävät. Lapsille hieman strösseliä pintaan, niin on lapsilla juhlan tuntua.
;-)
yhdessä ketjussa ei ollut kuin yhdellä jonka lapselle ei silakkapihvit maistuneet,kyllä olette huvittavaa porukkaa!
http://www.funkylunch.com/gallery.htm
Kivan näköisiä leipiä. Muffinssit on aina hyvä makea. Halloween muoteilla voit tehdä vaikka pipareita joita koristella.
karjalalanpiirakoita-
makea: keksejä ja mehua
- viinirypäleitä ja juustoa
- kurkkua ja lihapullia
- kirsikkatomaatti ja juustoa
tms.
Myös mikään piirakka ei maistunut, paitsi karjalanpiirakat.
Nuo jo parin kirjoittajan mainitsemat cocktail-tikut, joihin on pujotettu lihapullia, prinssinakkeja, kirsikkatomaatteja, kurkkua, viinirypäleitä jne. (ei tietenkään kaikkea samaan tikkuun) ovat aina tehneet kauppansa sekä omille lapsilleni että myös muille lapsivieraille. Toinen varma vaihtoehto ovat ihan tavalliset voileivät, kunhan yhden leivän päälle ei pane liian monta lajia (esim. majoneesi tai suolakurkku on monille lapsille este syödä koko leipää).
Makeista tarjottavista varmimpia ovat tavallinen pulla, korvapuustit, muffinssit, marjapiirakat ja keksit. Läheskään kaikki lapset eivät pidä mistään kermavaatoa tai kreemiä sisältävästä.
Voileipien vaihtoehtona myös esim. voileipäkeksit, joiden päällä on esim. juustoa ja tomaattia tai kinkkua ja kurkkua (tuoretta, ei suolakurkkua) sopivat hyvin suolaiseksi tarjottavaksi. Yksi hyvä vaihtoehto on panna pöytään erilaisia voileipätarvikkeita, joista jokainen voi koota mieleisensä. Aikuiseen makuun tarjoilua voi laajentaa lisäämällä pöytään erilaisia juustoja.
kovasti kaikille vastanneille! sain paljon ideoita, juuri tuollainen, että laittaa jutut erikseen eikä yhteen (esim. salaatti), niin lapset paremmin syövät ym. ehdotukset. toki lapset voivat ja saavat syödä samaa kuin aikuisetkin, mutta haluan huomioida myös lapsivieraat, vaikka alue (vielä) minulle vieras onkin :)
kiitos kaikille, saa laittaa vielä lisääkin ideoita, mutta varmasti näilläkin lapsivieraille tarjottavaa pöytään saan!
terveisin se, joka tämän ketjun aloitti
mutta lasten kanssa kannattaa pysyä perusasioissa: nakkeja, kurkkua, tomaattia, viinirypäleitä, patonkiviipaleita, minilihapullia, ketsuppia ym. Usein varsinkin alakoululaiset saattavat olla tosi nirsoja sen suhteen mitä syövät.
Hauskoja juhlia! :)