Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olen yli viikon seurannut sekakäyttäjän sekoilua. Siksi roikun palstalla.

Vierailija
06.11.2010 |

Hänen touhunsa masentaa minua. On menossa katkaisuhoitoon, mutta ei kuitenkaan lähde. Hankki jostain taas kalliita tabuja lisää. Yli viikko on mennyt eikä hän enää tajua ajasta mitään.

Kommentit (56)

Vierailija
1/56 |
06.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luulee taas menevänsä nukkumaan klo 19 ja saavansa kunnon yöunet. Sanoin, että vielä pötköttelet siellä sängyssä klo 21 saakka ilman paineita että tarttis nukkua. Kuuntelet vaan tyhmänä radiota ja katsot telkkua. Vasta klo 21 saa ottaa tabun ja mennä nukkumaan ja aamulla ylös. Maanantaina pitää olla tarkkuustyökunnossa ja päästä omin avun mt-toimistoon hakemaan lääkkeet. Saa nähdä miten on käynyt kun soitan klo 21.

Vierailija
2/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin mennään kaksi tuntia eteenpäin ja sitten taas kaksi tuntia jos onnistuu. Yhdeksältä tai kymmeneltä saa mennä nukkumaan ja yrittää nukkua yöunia. Siihen saakka pitää yrittää vain olla valveilla. Ja syödäkin tarttee. Kaksi kaljaa saa ottaa jos ei ota mitään tabuja. Oli näes jo ne kaksi kaljaa ottanut.

Ihan oikeesti, tuosta ei ole MITÄÄN hyötyä ko. miehen paranemiselle! Sinä et ole sen hoitaja, eikä tuollaisella "nyt saat kaksi pilleriä ja kaksi kaljaa" -tyyppisellä ihmeellisellä omahoitosuunnitelmalla saa minkäänlaista muutosta tilanteeseen. Sinä vain pitkität tilannetta. Jos oikeasti haluat auttaa, niin viet kundin sairaalan päivystykseen ja istut siellä kaverina niin pitkään, että otetaan sisään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

hoitoon, mutta on ollut niin sekaisin, että ei saa sitä lähtöä aikaiseksi. Kaksi kertaa olen soittanut mt-toimistoon, että auttaisivat häntä, mutta ne vaan soittaa sille ja sanoo, että lähde katkaisuhoitoon. No, ei se mihinkään sieltä hornan kuusesta metsän keskeltä pääse lähtemään. Eilen oli sen verran hyvässä kunnossa että alkoi soittelemaan 100 km?? päähän päivystävään tk, että olisko katkolle paikkoja. Sanoin, että ei sinne kannata sun soitella vaan sun tarttee mennä. Et kaikki jotka menee on pakko ottaa sisälle. Kun soitteli niin tulos oli, että ei ole paikkoja. Siis näin päivystävät tk:set toimii. Tästä syystä yritin pitää miehen poissa käsikauppatabuista ja kaljasta pari tuntia kerralla ja kuulema oli selvinnyt ja oli iltaa kohti parempi. Jospa tänään pääsisi lähtemään katkolle ja jos ei huomenna aamulla pääse työharjotteluun ja mt-toimistoon hakemaan ne lääkkeet jotka sille on jo kirjoitettu mun toimesta niin mä en tiedä mitä teen. Pakkohoitojuttuja en kenellekään jäljestä - sellaisen saavat sitten lähiomaiset tehdä ja miehellä on vaan broidi pääkaupunkiseudulla ja se siis yksin rämpii siellä hornan kuusessa sekavassa tilassa.



Nyt on aamu ja soittelin sitä just hereille ja haluan kuulla miten yö on mennyt - onko ottanut tabuja tai kaljaa vai nukkunut kunnolla. Alan heti jankuttaa katkolle lähtemistä jos kuulostaa vähänkin huonolta. Jos on pirteä niin yritetään jotenkin jos saataisiin päivä menemään niin että tulee huominen ja mt-toimisto voi sitä auttaa. Mutta kun ne paskat antaa ihmisten mennä liian huonoon kuntoon ennen kuin ryhtyvät näköjään mihinkään.



Miten niin siis pitkitän tilannetta? Mä en kuule ole mitään pitkittänyt, viikko on yritetty mt-toimiston kanssa ja sitten tuli pyhä ja on riippuvainen päivystyksistä toisissa kaupungeissa. Sellainen on masennuksessa maalla korvessa elävän tilanne.

Vierailija
4/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten niin siis pitkitän tilannetta? Mä en kuule ole mitään pitkittänyt, viikko on yritetty mt-toimiston kanssa ja sitten tuli pyhä ja on riippuvainen päivystyksistä toisissa kaupungeissa. Sellainen on masennuksessa maalla korvessa elävän tilanne.

Se nyt vain menee niin, että sen on itse tuupattava perseensä taksiin ja ajettava vaikka sairaalan päivystykseen, jos ei muualle pääse. Ei se missään työharjoittelukunnossa ole, turhaan siitä jauhat, sotkee vaan tilannetta entisestään. Sitten kun annat "luvan" ottaa tabuja ja olutta, niin siellähän se torpassa jöpöttää pallo sekaisin. Sen pitää ITE hoitaa hommansa, et sinä voi sen puolesta soitella mielenterveystoimistoja tai muita. Sillä on akuutti tilanne ja se selkeästi tietää mistä sitä hoitoa saa, jos vaan ottaa ja menee paikalle. Jos istuu kotona kuuppa sekaisin ja soittelee, niin tulee olo että on tehnyt jotain, vaikka oikeasti mikään ei muutu.

Ihan oikeesti, jos haluat oikeasti auttaa, niin viet sen sinne katkolle, päivystykseen tai minne tahansa. Jos se ei ite sinne halua, niin tough luck, ei voi mitään.

Vierailija
5/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jo monet kerrat tilaamassa, mutta itse se aikoo maananataina olla työkunnossa ettei työharjottelu mene mönkään. Huomio! Tällä miehellä ei ole eläkettä, joten on aikamoinen stressi. Ikääkin on jo kunnolla.



______



No nyt oltiin puhelinyhteydessä. Myöntää olevansa sekakäyttäjä. Ei ollut ottanut mitään, mutta sanoi, että tilanne on huono. Sanoin - provosoidakseni - että et sä mihinkään töihin voi huomenna lähteä...että paras lähteä itse hoitoon. Taksia ei kuulema korvaukset maksa oli sairaalasta sanottu sille. Pitääköhän paikkansa. Ehdotin, että kuitenkin tilaisin hänelle taksin. Sanoi menevänsä nukkumaan. Mä sanoin, että ei mitään nukkumista keskellä päivää. Menet vaan pötköttään sinne sänkyyn ja kuuntelet radiota. Ei nukkumista. Et nyt ota mitään ja hoidat tän asiasi mt-toimiston kanssa huomenna. Juteltiin, että on parempi, että itse hakeutuu hoitoon, kun että tulee joku pakkohoitoputki. Ehdotin, että soittaisin broidillesi, joka voisi järjestää pakkohoidon.



Putki alkoi viikko sitten perjantaina jolloin lääkitys kuulema sekasin. Oli saanut tabuja sekä tk-sesta että mielenterveystoimistosta mutta yhtäkkiä ei saanutkaan enää tk:sta joten tuli pillerivaje. Meni sitten ostamaan käsikauppalääkettä unen saamiseksi apteekista ja otti niitä kaljan kanssa. Tuntevat sen varmaan jo siellä paikallisessa apteekissa...Joku Serudium-unensaantilääke. Miehellä on muitakin sairauksia kuten mm sokeritauti.



Sovittiin, että soitellaan uudestaan kun olen juonut aamukahvit. Saas nähdä lähteekö liikkeelle näin pyhänä.

Vierailija
6/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jonkun kanssahan sen pitää voida kommunikoida. Ja ollaan kommunikoitu niin paljon, että sen tilanteesta olen saanut käsityksen. Ei todellakaan ole alkkis, vaan maanis-depressiivinen ja nyt on depressio käsillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jo vuosia, nyt enää edes jaksa tsempata häntä. Enkä kyllä ole ollut puheyhteydessäkään kuukausiin.. Mutta mielessä on jatkuvasti, että mitäköhän se X nyt hölmöilee... :(

Vierailija
8/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siinäpä se, että kukaan ei välitä. Mt-hoidon ammattimainen ote tuntuu ei-välittämiseltä. Sairaat potilaat jäävät hoitamatta. Siltä tämän miehen kohdalla nyt tuntuu. Mt ei hoida tehtäväänsä ja ihminen jää sairaana yksin tai jonkun - ehkä toisen mt-ongelmaisen - niskoille.

Tämä ei ole oikein. Mutta tässä taas saadaan se nähdä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tekee suunnitelmaa, että soittaa mt-toimistoon huomenna aamulla ja tilaa lääkäriajan tk:sta. Mt-toimistossa lääkäri paikalla vain yhtenä päivänä viikosta.



Yrittää nyt pötköttää sängyssä ja lupasi yrittää pitää silmät auki. Ei kukaan voi nukkua 24 tuntia / vrk. Jos nyt nukkuu niin ei tietenkään voi yöllä nukkua. Nukahtaa vain jos nukahtaa. On kuitenkin ottanut noita Sedonium käsikauppalääkkeitä ja ne unettavat. On syönyt (on sokeritauti). Ei kaljaa. Soittelee parin tunnin päästä.

Vierailija
10/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuulostat oikeasti itse aika sekavalta ja jotenkin psykootiselta. Väärällä tavalla fiksoituneelta tuohon ihmiseen. Roikut ystävässäsi mielestäni ja seuraat häntä kuin realitykanavaa. Oletko itse selvä, kuivilla?



Saattele hänet arkena päivystykseen, auta tarvittaessa kertomaan lääkärille mistä on kyse ja jätä sen jälkeen ammattilaisten hoiviin. Sinulla ei ole ammatitaitoa tehdä hänelle kuntoutusohjelmaa.



Soita ystävällesi vaikka kerran päivässä ja kysy kuinka voi, mutta älä laadi omia hoitomääräyksiäsi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

se on lievä rohdosvalmiste unettomuuteen ja lievään ahdistukseen. Saa ruokakaupoistakin.

Vierailija
12/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos sitä väsyttää ja se haluaa nukkua, miksei saisi nukkua? Olisi vähemmän aikaa miettiä ja vetää niitä lääkkeitäkin kun ei tarvitsisi maata paikallaan sängyssä nukkumatta.



Toisekseen miten 50km on pitkä matka? senhän ajaa puolessa tunnissakin. On se kumma että hirveä on muka auttamisen halu, mutta ei pääse 50km autolla auttamaan oikeasti sitä ihmistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitään hoitosuunnitelmaa en ole hänelle tehnyt. Kuuntelin vaan mitä hän aikoo tehdä huomenna asialleen. Itse kertoi. Itse muuten soittikin, en minä hänelle soittanut ja oma-aloitteisesti kertoi suunnitelmistaan. Mt-toimisto ehdotti hänelle jo torstaina katkaisuhoitoa ja siihen olen häntä yrittänyt saada lähtemään siitä saakka, mutta kun lähtö ei ole onnistunut. Tietysti vaikeuttaa se, että on maaseudulla.



En ole häneen mitenkään sitoutunut. Hän on yksinäinen ihminen, jolla muitakin sairauksia ja olen hänen ainoa aukko maailmaan. Hänellä ei ole ketään muuta. Onko sitten muka väärin olla tavoitettavissa puhelimella? Pahempi se olisi jos vain häipyisin horisontista.



29:lle tuli varmaan hätä kun tästä näkee, että mt-hoito ei hoida potilaitaan, vaan jättää potilaat kenen tahansa niskoille.



Ei tässä ketään yritetä hoitaa millään muulla kun toivotaan että ei ota tabuja ja kaljaa.

Vierailija
14/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten sitä muka bussilla kuskataan ketään 100 km päähän johonkin sairaalaan. Ja ensin matkustetaan koko päivä bussilla paikalle 100 km päähän jonnekin hornan kuuseen. Ei nainen voi kantaa ja pakottaa miestä mihinkään sairaalaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että jotkut vielä välittävät lähimmäisestään!

Vierailija
16/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyyppiesimerkki kuitenkin, että mt-hoito ei pelaa. Jättää sairaat yksin kotiin omin avuin selviämään.

Vierailija
17/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei voi nukkua 24 t vrk:ssa. Ainakin tämä käsikauppalääke saa ihmisen kaljan kanssa aivan sekaisin. Kokeile! Vedä pakkaus niitä tabuja ja muutama kalja. Joko nukut koko päivän?



Vierailija
18/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensinnäkin masentunut ihminen voi ihan oikeasti nukkua vaikka monta päivää putkeen, eikä siinä ole mitään pahaa. Jos väsyttää niin pitääkin nukkua, siitä ei ole kenellekään mitään hyötyä, että väkisin on hereillä.

Vierailija
19/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ei olisi niin? Ja miksi ei tänne voisi tuoda sitä realityä niin kuin kaikkialle muualle nykyään?



Kertokaa tänne lisää realityä niin seuraamme mielenkiinnolla kanssanne miten tilanne kehittyy ja mihin lopulta päädytään.

Vierailija
20/56 |
07.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämän tarttee vetää tabuja ja kaljaa, jotta nukkuisi. Siis ei taida olla 24 t/vrkssa nukuttava masennus. Hänellä on vain tylsää niin kuin meillä muillakin. Jos meillä ei olisi tylsää niin emme roikkuisi tällä palstalla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan neljä