Miksi mun nenä on vino?
Kattelin juuri peilistä ja huomasin, että mun nenä on tosi vinossa. Voiko nenä kääntyä enemmän vinoon iän myötä? Onko jotain vakavaa? Onko kellään samanlaista ongelmaa...?
Häiritsee tosi paljon, apua!
Kommentit (11)
Pari vuotta myöhemmi.. Mulla on vino ja suht iso nenä, joten eroan muista luokkalaisista. Olen pienenä aiheuttanut itse nenäni vinouden.
Exäni haukkuu nenääni noidan nokaksi ja olen huomannut, että nenäni on samanlainen kuin siskoilla vasemmalta puolelta, mutta oikealta puolelta on kyhmyjoutsenen nenän tapainen. Edestä huomaa sen vinouden aika hyvin... Sitten kaikkea muutakin minussa arvostellaan. Enkö tiedä miten saisin edes itseni näyttämään paremmalta ja kohentuneen itsetunnon takaisin... Kadehdin kauniita sisaruksiani ja hyvännäköistä veljeäni.
Iän myötä kaikkien nenä siirtyy pari senttiä oikealle. Jos nenä on siis jo nyt oikealla, sitä pitää siirtää vasemmalle, ettei se vanhemmiten ole liian vino hengittämistä varten. Pyydä siis apua vaikkapa mieheltäsi, napakka koukkulyönti ajaa asian. Yh voi kokeilla myös ovenkarmia tähän tarkoitukseen.
Tsemppiä!
Kattelin juuri peilistä ja huomasin, että mun nenä on tosi vinossa. Voiko nenä kääntyä enemmän vinoon iän myötä? Onko jotain vakavaa? Onko kellään samanlaista ongelmaa...?
Häiritsee tosi paljon, apua!
Mullakin on nenä tosi vinossa. Kuinka pitkään tämä ollut ? Voiko liittyä lasten saamiseen ?
Mulla on sama ongelma, vaikka olenkin vasta 12-vuotias tyttö mua häiritsee ihan sikana se enkä uskalla kertoa äitille tai muille, että jos sen voisi plastiikkakirurgilla oikaista mua ärsyttää se joka päivä...
Oon 12-vuotias tyttö mitä teeen oikeesti?? Pitäskö vaan alkaa vääntää nenää oikeeseen suuntaaan? onko kotikonstei?? KERTOKAA SYÖ ITSETUNTOO PALJON!!!!!! ;( ;( ;(
Mulla on myös kärjestään vino nenä. Se on ylhäältä suora, mutta kääntyy vasemmalle päästään, siinä on kärjessä semmoinen rustomötti vasemmalla puolella, mitä ei ole oikealla. Onhan se vähän hassun näköinen ja tekee naaman epäsymmetriseksi, mutta eipä tuo nyt niin haittaakaan. Menköön persoonallisena piirteenä.
Joo, olen 16 vuotias ja huomasin nenäni monta vuotta sitten. Onko mitään keinoja saada sitä edes vähän suoremmaksi.. Itsetuntoni on muutenkin huonona ja kun ihmiset näkevät sen ja kysyvät, miksi nenäni on vino tai tuommonen eli mitä siihen voisi sanoa? Kysymys tekee pahan olon itselleni ja tekisi mieli paeta paikalta. PLIIS AUTTAKAA!
En tiiä oonko nyt ihan myöhässä, mutta jos vino nenä aiheuttaa kipuja, unettomuutta, verenvuotoa, tukkoisuuden tunnetta tai muuten vaan häiritsee paljon, kannattaa hakea apua lääkäriltä. Nenän voi oikaista suoraksi nopelalla leikkauksella.
Tosiaan, frendi löi slaikkaril mua nenään ku nukuin ni vinoonhan se meni. Lääkärillä kävin näyttää niin sieltä tuli vaa semmosia uutisia että pitää vaan painaa sitä takas sinne oikeeseen suuntaa että se menis suoraks. T: Poika44