Minkä nimen antaisit nyt tyttölapsellesi?
Minusta Ava Ursula Isabel olisi aivan ihana :-))
Kommentit (43)
Mutta sitä ei meille ikinä kai tule, lapsiluku täynnä...
hetkellä varmaanki Elsa Matilda.. mutta on myös monia muita kauniita ja nimivaihtoehdot vaihtelee viikoittain, enkä ole edes raskaana :)
Meilläkin Fridan pikkusiskosta vois tulla Freja. :)
Oli vaihtoehtona jo 14 vuotta sitten, eikä ole yhtään kärsinyt ajan kuluessa.
(joo, olen vähän vanhemman puoleinen täti-ihminen)
Peppi/Nelma/ Iris, mutta kaksi seuraavaa olisi Greta Katariina.
Peppi/Nelma/ Iris, mutta kaksi seuraavaa olisi Greta Katariina.
kuten myös kumpikin nimensä kantajakin, jonka tunnen:)
joka tosin piti tulla jo edelliselle tytölle nimeksi, mutta ei sitten tullutkaan, joten eihän sitä 100% varma olla mikä seuraavasta tulis:)
Ajaton ja kaunis nimi!
Heidi Aleksandra
Silla oli lapsen lapset Mirka ja Mika.
Jos saisin tytön, niin voisin laittaa Mirka. Taitaa olla aika harvalla tämä nimi annettuna ainakaan nykyään.
T: neljän pojan äiti
Jos olisi eri sukunimi niin antaisin nimeksi ehdottomasti Laura. Oli rakas mammani, aivan ihana ihminen ja olen itse perinyt tuon nimen häneltä. Sääli vain näin lieväsi ärrä-vikaisella se ei oikein sovi yhteen sukunimeni kanssa.
mutta nimiehdotus on Nella.
Tarpeeksi suomalainen (mulla ei ole sukunimi mikään -nen mutta Elisabethit, Lisbethit, Alexandrat ja muut kuulostaisivat sukunimeni kanssa erittäin hölmöiltä), mutta ei ainakaan meilläpäin yleinen.
Itse pitäisin myös nimestä Hilla, mutta mies on idiootti tämän asian suhteen.
Toiseksi nimeksi tulisi miehen äidin toinen nimi ja inhoan sitä nimeä syvästi. Anopin kanssa tulemme toimeen mutta tuo Elviira on vain liian tanttamainen.
Anteeksi että avaudun liikaa, muttakun en ole päässyt purkamaan tuota ärsytystä kenellekään...
Ja toivotoivontoivon niiiiiin paljon että saisimme toisen pojan...
tulee niin näillä näkymin on Mette Aada Anastasia
t. rv 38+2
Taika etunimeksi, toisesta en ole varma
Ja todennäköisesti nimeksi tulee Ellen :)
Meea Krista Maarit varmaankin.
Mut tuleekin Miko, rv 40+3
Aivan ihana! Onko kuinka vanha/yleinen? Meillä on Elsi, ja hänen sisarestaan voisi tulla ehkäpä juuri Nelma.
Aliisa olisi kiva mut on kovin yleinen.
Mari Pilvi