Uudella asuinalueella kaveriongelma,päästänkö kotiimme?
Eli poikamme (7v) on tutustunut nopeasti ympäristön lapsiin,tässä on omakotitaloalue ja vieressä pari kerrostaloa.
Kaikki naapuruston lapset leikkivät tuossa kerrostalojen välissä olevalla leikkikentällä.
Nyt poikamme on alkanut kyselemään saako "se ja se" tulla kotiimme leikkimään.
Tunnen kyllä nämä meidän talommme viereiset lapset vanhempineen,mutten noita kerrostalojen asukkaita ollenkaan.
Päästättekö muut "kenet tahansa" lapsen teille,vai haluatteko tietää "ketä ja mistä" lapset ovat??
Miksi minusta tuntuu,etten halua umpivieraita lapsia meille?? Olenko kamala ja outo äiti?!?
JA toinen lisäkyssäri myös,montako lasta otatte kerralla ja miten sanoa ettei saa tulla? Miten suhtaudutte jos kaverit on vanhempia? Tässä esim pari 9-10v tyttöä??
IHAN uusia asioita meille,kuten huomaatte,meidän poika on nyt vasta herännyt tähän kaverien kutsumiseen,aiemmalla asuinelueella oli vaan ne 2 kaveria,tässä lapsia on kymmeniä!!
Kommentit (5)
pahalta. Miten tulittekaan valitseneeksi asunnon kerrostalojen läheisyydestä. Itse en kyllä uskaltaisi ottaa kerrostaloasukkia kotiin - meillä on sen verran paljon arvotavaraa kodissamme. Enkä todellakaan päästää lastamme kerrostaloon saamaan huonoja vaikutteita.
Ihmettelen, että annatte lapsenne leikkiä kerrostaloasukkien kanssa - aikaa vapaata, etten sanoisi. En kuitenkaan usko, että omakotitaloasujilla ja kerrostaloasukeilla voisi koskaan olla mitään yhteistä.
mutta haluaisin itskin tutustua lapseni kavereihin. Siinähän niihin tutustuu, kun laittaa välipalaa ja istuu samaan pöytään.
Onko sinusta ap kerrostalojen asukkaat jotenkin epäluottamusta herättäviä, vai vain esimerkki siitä millainen asuinympäristönne on - onko se merkityskellinen tekijä tässä asiassa?
Meille voi tulla useampi lapsi kerralla, mutta ei mitään laumaa kuitenkaan. Ikäasiaan en osaa ottaa kantaa.
että kun jompikumpi vanhemmista on kotona, saa kavereita tulla vanhemman harkinnan mukaan, toki vieraitakin, mitenkäs heihin muuten tutustuisi. Tai sitten ei saa tulla, jos ei sillä kertaa sovi.
Jos vanhemmat eivät ole kotona, saa tulla kerrallaan max 2 "äidille tuttua" kaveria, siis sellaisia, jotka tunnen ja joiden vanhemmat tiedän.
Hyvin on sujunut näin.
Ja kyllä lapsille voi reilusti vierailut myös kieltää, ne ovat tottuneet siihen.
lapset saavat tulla kylään vain jos vanhemmat kotona. Vieraiden kotiin en päästä omia lapsiani, ennen kuin olen nähnyt vanhemmat (esim lähden saatille...).
Kun lapsia on kaksi, niin vieraita voi kerralla olla paljonkin. Yleensä lapset itse haluavat yhden tai kaksi, mutta joskus kesäisin on vieraita ollut 7+omat. Lapset kuitenkin tietävät meillä sen, että omista vieraista pitää pitää huolta eli toimia "isäntänä ja emäntänä". Selliset ovat meidän säännöt.
Kesäisin meillä tarjotaan mehua ja joskus välipala-aikaan jäätelöä. Ruokaa en anna lapsille kuin vanhempien välisellä sopimuksella. Niin ja tietokoneella eivät lapset pelaa kaverin kanssa. Tämä syystä, etten voi tieteää kaveriperheen sääntöjä. Muutenkin aika on leikin esi esim. videoiden tms.
Hyviä vinkkejä,eipä ole edes tullut mietittyä välipala ja tietokoneasioita vielä :D
Ja sille joka kysyi kerrostalon asukkaista :) en toki tarkoittanut,että olisivat jotenkin epäilyttäviä ;D tarkoitin vain,että nämä omakotitalot ovat tässä vieri vieressä ja olen tutustunut näihin äitehin lapsineen aika nopeaa,mutta noita kerrostalojen perheitä en näe,vaikka lapsia näenkin,talot ovat meidän talon "takana" ja minulla aikuisena ei ole ollut sinne mitään varsinaista asiaa :)
ap