Hävettäisikö teitä, jos olisitte ammatiltanne työväenopiston
Kommentit (11)
Yleensä opettajien töistä vain osa siellä ja osa muualla. Saahan sieltä tuntipalkan.
Niin kuin kaikki muutkin tiettyjä poikkeuksia lukuunottamatta.
Hieno hommahan se on! Kansalaisopiston enkunopen ansiosta mummini sai matkailla ukin kanssa kahdestaan, kun saattoi vähän selvittää asioita itsekin englannilla. Sekä kykeni auttamaan lastenlapsia läksyissä. Kiitokset minulta vaan sinne!
saksaa ja kaikki aina kysyy milloin menen " oikeisiin" töihin tai ihmettelevät, että VIELÄKÖ olen työviksessä töissä.
Itse tykkään tosi paljon aikuisopetuksesta ja aion siinä jatkaa.
en tosin kielten. Ei sitä hommaa kyllä kovin moni arvostanut, saati pitänyt " oikeana" opettamisena. Lisäksi iltatyötä ja epävarmaa (töitä puolivuotta - puoli vuotta kortistossa). Voisi hävettää jos joutuisin taas tekemään samaa hommaa, kun siitä on kerran päässyt eroon.
Kansalaisopistossa ja pidän työstäni todella paljon, ainoa mikä rassaa on työajat, mutta niihinkin tottuu. Koen kuitenkin, että ihmiset jotenkin väheksyy ammattiani, en tiedä miksi.
Aluksi monet pitivät sitä tilapäisenä ratkaisuna mutta eivät enää 15 vuoden jälkeen... Tosin ehkä mies on nyt lopettamassa työtänsä kun työajat eivät oikein perheelliselle sovi. Rasittavaa kun mies aina töissä iltaisin!
työväenopistossa ja tällä kokemuksella voin kertoa, että työväenopisto-opetus ainakin kielten saralla kaikkein haastavinta! Ryhmässä on niin paljon eri ikäisiä ja erilaisella koulutuspohjalla ja oppimiskyvyllä varustettuja ihmisiä, että opettaja on todellisten haasteiden edessä. Lisäksi ilta-aikoina ihmiset ovat niin väsyneitä, että on panostettava todella paljon tuntien vaihtelevuuteen, monipuolisuuteen ja viihdyttävyyteen. Lisäksi opiskelijat äänestävät jaloillaan, jos opetus ei miellytä, eli sellainenkin paine on taka-alalla. (vrt. lukio ja amk oppilailla läsnäolopakko) Eli hatunnosta työväenopiston opettajille, yleinen sivistystyö on todella tärkeää!
Ehkä joku on jopa sanonutkin niin niille, vaikkapa joku kotiäitinä oleva opettaja on hehkuttanut, että kiva mennä kerran viikossa vähän ihmisten ilmoille opettamaan ja tullut sellainen harrasteluolo ja siksi ei tajua, että se on ihan oikeasti työtäsi.
Sitähän sinä lastenteollasi haet. Että voisit sanoa olevasi edes kotiäiti, kun et sinä mihinkään muuhun kelvannut paitsi leuhkimaana av-palstalle.
stella80:
No ei. Miksi jotain ammattia pitäis hävetä? Tai ylipäätänsä mitään juttua?
varsinaisen työni ohessa ja myöhemmin ä-lomalla. Enkä kertaakaan ole kokenut, että minua ois kukaan vähätellyt.
miksi?