Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voihan v***u!!!!

Vierailija
06.04.2010 |

Isoäit käy meillä lapsia hoitamassa. Tiedän joo, apu on korvaamatonta ja me ollaan siitä kyllä kiitollisia. Ollaan siitä muistettu aina hänelle mainita ja ollaan myös korvattu kaikki kulut ym. ja välillä ostettu myös esim. kalliimpia lahjoja tms.



Kaikki olisi vaan ziljoona kertaa helpompaa mikäli isoäiti ymmärtäisi, että hän EI enää ole meidän lasten äiti! Hän on VAIN hoitamassa lapsia ja meidän kotia!



Silti hän on aina valittamassa jostain lapsiin liittyvästä. Milloin tukat on rumasti leikattu ja päiväkodeissa surkee henkilökunta (me ja lapset ollaan oltu ihan tyytyväisiä). Aina myös mm. lasten vaatteissa on jotain vikaa. Miten minä olen ostanut ihan vääränlaisia ja liian kalliita yms. yms.



Nyt olivat sitten ulkona ja tietty pojan oli pitänyt saada tehdä jotain helvetin syöksyjä maahan asvaltille ja nyt on uudet välikausihousut polvista rikki!!! Prkl!! "No mitäs ostit sellaiset kalliit!?", "Kyllä lapsen tulee saada leikkiä!", "Sä et voi ymmärtää, kun et koskaan leiki lasten kanssa!".



Ihan kuin se piruuttaan tekisi tuollaista! Aina pitää saada nokitella ja päteä! Isoäiti on myös mollannut miehen ihan luuseriksi ja väittää, ettei se pärjäisi lasten kanssa yksin päivääkään. Uskottelee koko muulle suvulle, että mies jättäisi lapset yksin kotiin tai tappaisi ne nälkään, jos olisivat joskus keskenään kotona. Lista on niin loputon, etten jaksa edes jatkaa...



Ja kaikeksi lopuksi... Totuus on se, että ei varmaan voitaisi toimia näissä hommissa, mikäli isoäiti ei kävisi meillä lapsia ja kotia hoitamassa. Hän myös itse tietää tämän. Pitääkö meidän siis vaan sietää käytöstä? Puhuminen ei auta... Isoäiti heittäytyy marttyyriksi "koska minua, minun elämänkokemustani ja apua ei kukaan arvosta..." Ja siitähän tässä nimenomaan olikin kyse...

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se tuli ekana mieleen. Jospa isoöiti sanoo totuuden miehestäsi? Miksi lapselle ei voi ostaa sellaisia vaatteita, jotka päällä voi leikkiä eikä vain seisoskella?

Vierailija
2/5 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se tuli ekana mieleen. Jospa isoöiti sanoo totuuden miehestäsi? Miksi lapselle ei voi ostaa sellaisia vaatteita, jotka päällä voi leikkiä eikä vain seisoskella?

jos mies, joka tekee ympäripyöreitä päiviä töissä ja elättää perheensä suurelta osin, niin kai sitä voi toiset sitten luuseriksikin sanoa. Itse en kuit. ole sitä mieltä.

Ja kyllä meidän vanhempienkin kanssa lapset saa pihalla leikkiä. Siihen voi vaan valita kaapista ne ulkovaatteet, jotka on sinne sitä varten hankittu!

Mutta kiitos mielipiteestäsi!

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet (jos et iältäsi, niin henkisesti) melko keskenkasvuinen.



Jos isoäiti on noin aktiivisesti mukana lasten elämässä, hänellä ON OIKEUS kommentoida asioita. Ilmeisesti hän tekee sitä työtä isoäitinä eikä palkattuna lastenhoitajana?



Jospa heräisit kuulemaan mitä hän sanoo. Ehkä hän on huomannut, ettet noteeraa mitään jos sinulle puhuu vaivihkaa ja siksi korostaa asioita?



Ja lapsilla pitää olla sellaiset vaatteet, joilla voi rymytä. Ja jos isoäiti hoitaa lapsiasi, niin kai olet ohjeistanut tuon vaatepolitiikan hyvin selkeästi?



Vierailija
4/5 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Ja kaikeksi lopuksi... Totuus on se, että ei varmaan voitaisi toimia näissä hommissa, mikäli isoäiti ei kävisi meillä lapsia ja kotia hoitamassa. Hän myös itse tietää tämän. Pitääkö meidän siis vaan sietää käytöstä? Puhuminen ei auta... Isoäiti heittäytyy marttyyriksi "koska minua, minun elämänkokemustani ja apua ei kukaan arvosta..." Ja siitähän tässä nimenomaan olikin kyse... "



Ettäkö sinä velvoitat isoäidin hoitamaan lapsiasi JA KOTIASI ja sinä et anna hänen kommentoida mihinkään?! Todellako ämpyilet sille naiselle, joka ilmaiseksi toimii kotiorjanasi???

Mitäpä jos alat maksaa hänelle palkkaa tuon haukkumisen sijaan?



Edellinen kommentoida.

Vierailija
5/5 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isoäiti on meillä OMASTA, vapaasta tahdostaan! On itse nimenomaan halunnut ja tarjoutunut tähän hommaan. Lisäksi ollaan hänelle luvattu maksaa tästä myös palkkaa mutta hän ei sitä halua. Kaikki, mitä hänelle tästä hommasta tulee miinusta, korvataan kyllä.



Koska isoäiti siis käy meille omasta tahdostaan, olen sitä mieltä, että meidän koti on "meidän", jossa noudatetaan meidän sääntöjä ja meidän tapoja! Jos taas ollaan isoäidin luona, niin toimitaan niin kuin hänellä on tapana.



Kiitoksia edelleen mielipiteistänne! Mulla olo helpotti jo, kiitos tämän palstan!



ap



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä yksi